ארגונומיה והורדת מספר ימי מחלה

הרחבה לכתבת משאבים, גליון ,196, 01 בפברואר 2000

 

בבית החולים "העמק" בעפולה שיפוריה ארגונומיים בתחנת העבודה ומעקב אחרי עובדים בחופשת מחלה הורידה את כמות החיסורים מעבודה בשל מחלה בשיטה משמעותית. תוכנית ההתערבות נערכה על-ידי פרופ' פול פרום, מנהל המחלקה לאפידמיולוגיה ב"מכון הארצי לבריאות תעסוקתית וסביבתית" ברעננה, ומנהלת כוח האדם בבית-החולים, שלוה גלעדי.

השיפורים הארגונומיים הצנועים, שפרופ' פרום מגדירם בהכללה כ"התייחסות לעובד", שנערכו בתחנות העבודה של עובדי המנהל, על-ידי הפיזיותרפיסטים של בית החולים, כללו שיפור צורות הישיבה, התאמת גובה המחשב לעובד היושב מולו וכדומה.

המעקב אחר היעדרויות בגלל מחלה, נערך באמצעות תוכנה חדשה ופשוטה, שפותחה לצורך זה. התוכנה מפרטת סיבות רפואיות להיעדרויות וניתן לקבל באמצעותה את כל הנתונים על היסטוריית ההיעדרות של כל עובד, כמו מספר ההיעדרויות ואורכן, סיבותיהן, הרופא המטפל ועוד. מספר ההיעדרויות בשל מחלה בארבעת החודשים בסיום תוכנית ההתערבות היה נמוך בשלושים אחוז ממספרן בארבעת החודשים שקדמו לתוכנית.

פרופ' פרום מגדיר את שני הגורמים שהשפיעו על הירידה בהיעדרות כ"התייחסות" ו"מעקב". הוא אינו שולל את האפשרות כי המעקב היווה גם גורם מרתיע שתרם במידה כלשהי להפחתת ההיעדרויות.

שלושה אחוזים מכלל ימי העבודה בישראל הם ימי מחלה. על-פי הספרות המקצועית והערכות אחרות, כ- 30 עד 50 אחוזים מימי ההיעדרות מסיבת מחלה אינם קשורים למחלה.

עובדים לא חוזרים לעבודה מייד בסיום מחלתם, לפי פרופ' פרום, משלוש סיבות עיקריות: רופא שאינו מכיר את עולם התעסוקה היטב יכול לייעץ לעובד שיכול לחזור לעבודה, שלא לעשות זאת. סיבה נוספת היא, שהעובד חושש שיזיק לעצמו אם יחזור לעבודה לפני שהחלים לחלוטין. ייתכן גם שהעובד הבריא, אבל דוחה את חזרתו לעבודה מתוך עצלות.

"בכל אחת מהסיבות אפשר לטפל", אומר פרופ' פרום. "למשל, המנהל יכול לטלפן לעובד ולשאול לשלומו ואפילו לבקר בביתו, וזה ישפיע לטובה על חזרת העובד לעבודה בזמן".

פרופ' פרום רואה ב"התייחסות" ובתוכנה שפותחה, "גישה חדשה וחיובית לטיפול נכון בהיעדרויות, בעזרת כלי פשוט". במקומות עבודה רבים, הוא קובל, לא עוקבים אחרי הסיבות להיעדרות בגלל מחלה. אין ריכוז נתונים המאפשר לקבוע, למשל, מה הזמן הממוצע של היעדרות בשל שפעת או כאבי גב. הוא מוכן לרכז את התחום, על-ידי מסירת התוכנה לארגונים, איסוף וריכוז הנתונים בישראל, כדי לסייע לארגונים לנהל טוב יותר את הטיפול בהיעדרויות בשל מחלה, ולסייע בצמצומן ככל הניתן.

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

מוטיבציה בעידן של פיטורין

בילי דובב יועצת ארגונית ומנחת קבוצות הרצאה ניתנה במסגרת כנס יחסי עבודה, ב- 10 לינואר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *