ארבעה טיפוסי התנהגות, לפי ארבע אנרגיות

 הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 218,  2יולי 2000

קרל יונג טען, כי אי אפשר להבין את האחר לפני שאתה מבין את עצמך. חברת INSIGHTS הבינלאומית לידע ומחקרי אפקטיביות, שמרכזה בסקוטלנד, פיתחה, על בסיס התיאוריה של יונג, מתודולוגיה המאפשרת לאדם 'להתבונן' לתוך עצמו, לתוך אישיותו, ולהבין את התנהגותו שלו ושל האחר.

קובי פומפן, מנכ"ל "קומפני – פיתוח מיומנויות עסקיות", נציגת INSIGHTS בישראל, אומר, כי המתודולוגיה, הנלמדת ומתורגלת בסדנה של יום עד שלושה ימים, קלה יחסית להבנה וליישום.

לפי יונג, בכל אדם תמהיל של ארבע אנרגיות, שאחת מביניהן דומיננטית באישיותו ובהתנהגותו, ולפיכך קיימים ארבעה טיפוסי בני אדם. אלה הן ארבע האנרגיות:

  1. אדומה – אדם אנרגטי מאד, מוביל, משימתי, יודע בבירור את מטרותיו וממוקד במימושן.
  1. צהובה – אדם הניחן ביכולת גבוהה לתקשורת בין-אישית, יוצר קשרים במהירות, חברותי מאד.
  1. ירוקה – אדם המבין את האחר, אמפתי, סבלני, משקיע בקשר, מחפש בו עומק.
  1. כחולה – אדם אנליטי מאד, מחושב, מאופק, שומר מרחק, מסויג.

בקרב 64 אחוזים מהאוכלוסייה (לפי נתוני INSIGHTS) לכל אדם שתי אנרגיות דומיננטיות, אך בכל זאת, אחת בולטת יותר מהאחרת. לפי פומפן, בקרב טייסים יהיו הרבה "כחולים-אדומים", עובדים סוציאליים יהיו "ירוקים", נותני שירות יהיו "צהובים-ירוקים". אצל אומנים דפוס מעניין – שני אנרגיות דומיננטיות מנוגדות: אדום וירוק או כחול וצהוב.

הקבוצה המשתתפת בסדנה יכולה להיות קבוצת מנהלים בארגון או יחידת עבודה כמו צוות או מחלקה. "מומלץ מאד שישתתפו בסדנה כל חברי קבוצת העבודה, כדי שיכירו זה את זה מבחינת האנרגיה הדומיננטית, ואת תמונת האנרגיה של יחידת העבודה כולה", אומר פומפן.

כל משתתף ממלא שאלון המאפשר לקבוע ("במידת דיוק מדהימה של 96 אחוזים") מה האנרגיה או שתי האנרגיות הדומיננטיות שבו, ולזהות את תכונותיו החזקות והחלשות, את העיסוק או התפקיד המתאים לו ועוד.

"אתה מתחיל להבין מדוע עמית שלך לעבודה, שאתה מחבב או לא מחבב, מתנהג כפי שהוא מתנהג. פתאום מתברר לך שכמה מהתנהגויותיו, נטיותיו והעדפותיו אינן גחמות, אלא שיש לו מבנה אופי ואישיות שונה משלך".

מזווית נוספת, ניתן לבדוק ולהבין את מבנה האישיות ואת התנהגותו של אדם לפי שלושה רצפים: מופנמות לעומת מוחצנות, תפיסת העולם באמצעות אינטואיציה לעומת תפיסתו באמצעות החושים, וקבלת החלטות בחשיבה רציונאלית לעומת קבלת החלטות על-פי תחושות וערכים.

ניתוח ההתנהגות על-פי מימדים אלה, אומר פומפן, מאפשר לנו להבין את אופן חשיבתם ופעולתם של אנשים, עוזר לנו להבין מדוע אנחנו אוהבים או לא אוהבים את האחר, ולא פחות חשוב – עשוי לסייע לנו בהבנת הערך הגלום בשונות של האחר.

"בתהליכים הנערכים בסדנה, לומדים לזהות גם את הטיפוס המנוגד לנו, את זה ש'מביא לנו את הסעיף'. לומדים, למעשה, להבין אותו, להבין לפי מה הוא פועל, ובעיקר לומדים איך להתחבר אליו. בעצם אנחנו מלמדים אנשים להיות זיקיות".

המשימות הצוותיות המוטלות בסדנה, בנוסף ללימוד התיאורטי, מאפשרות למשתתף להעריך "פתאום" את יכולותיו של אדם שעד עכשיו הוא לא כל כך 'סבל', להעריך, למשל, את תרומתו של טיפוס "כחול" במשימה תחת לחץ. מתקיים דיון שבו נחשפת תרומתם של אנשים, למשל – הערך המוסף לצוות של טיפוס "צהוב" שהצחיק את כולם ותרם בכך את חלקו במילוי המשימה ("צהוב" הוא טיפוס המסכך ומחבר בין אנשים ומעלה את המוראל שלהם).

צוות אפקטיבי הוא צוות שהתמהיל שלו מאוזן, מורכב מכל ארבעת הטיפוסים, כי כל אחת מארבע האנרגיות חשובה למימוש המטלות השונות והמורכבות של הצוות.

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מרץ 2003. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

 

 

יכול לעניין..

כיצד הופכים אוסף של מנהלים טובים לקבוצה מנצחת?

 מאת: הדר קנטור * במהלך הקריירה נתקלתי לא פעם בחברות ששדרת הניהול שלהן מורכבת ממנהלים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *