אבטחת מידע באתרי תעסוקה

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 179, 24 בספטמבר, 1999

 

באתרי תעסוקה באינטרנט ייתכנו בעיות של שמירה על חשאיות וסודיות המידע, הן מבחינת זהות הפונה מחפש העבודה, והן מבחינת נתונים המופיעים בקורות החיים שלו, שהם סודות מקצועיים העשויים להגיע לידי חברה מתחרה. כך אמר איתמר גתי, פרופסור לפסיכולוגיה וחינוך באוניברסיטה העברית, ביום עיון שכותרתו "הייעוץ בעידן המחשב והאינטרנט", שערך האיגוד הישראלי לייעוץ תעסוקתי בקמפוס "סמינר אפעל".

באינטרנט פועלים עשרות אתרים בתחום התעסוקה וההכשרה לעבודה, מכמה סוגים: אתרים שנועדו לסייע למתלבט בבחירת מקצוע מתאים, אתרים של מוסדות לימוד והכשרה, ואתרים עם הצעות עבודה ("דרושים"), שחלקם גם מאפשרים למחפש עבודה לצרף לאתר את קורות החיים שלו.

ראשית, לכל מי שיש נגישות לבסיס הנתונים, יכול לדעת כי אדם מסוים המועסק בארגון מסוים, מחפש עבודה, "ולרוץ לספר לחב'רה בישראל הקטנה, שאיציק מחפש עבודה…". כמו כן, פרטים מתוך קורות החיים של מחפש העבודה, כגון נסיונו בתחום מסוים או בפיתוח מסוים, הם סוד מקצועי של מקום עבודתו, ועשויים להגיע לחברה מתחרה. "האם כל המידע הזה מאובטח כיאות?", תוהה פרופ' גתי.

קיימים, לדבריו, שני מוקדים פוטנציאליים לדליפת המידע: בדרך בין המחשב של מחפש העבודה למחשב חברת ההשמה, ומוקד שני, בעייתי יותר, בהרשאות הכניסה לאתר ורמות האבטחה של סוגי המידע השונים. כלומר, האם רק מי שהוסמך על-ידי חברת ההשמה יכול לגשת למידע, או האם חברה המציעה עבודה, ששילמה לחברת ההשמה בעד הצגת המשרות הפנויות באתר, רשאית להיכנס לכל מאגרי המידע שבו. בנוסף, "כל האקר יכול להיכנס למחשב של חברת ההשמה ולנסות לשלוף נתונים, לכן צריך לקיים מערכת אבטחת מידע אפקטיבית".

חברות ההשמה צריכות ליידע את הפונים הפוטנציאליים על מידת אבטחת המידע. מחפש עבודה השולח לאתר קורות חיים, אמור, בתכנון ובהנחיית חברת ההשמה, לקבוע אם יועבר שמו המלא לחברה מציעת העבודה, ובאיזה שלב של ההתקשרות. וכן, אילו נתונים יועברו לכל מעביד המחפש עובדים, ואילו נתונים יועברו רק באישורו של מחפש העבודה.

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

יכול לעניין..

חוסר במדיניות ברורה ביחס לאבטחת מידע בארגונים בארץ

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 166, 25 ביוני, 1999   למרות החשש הקיים לפגיעה במערכות המידע, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *