קבלת החלטות איכותית

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 279, 16 באוקטובר 2001

לחץ לקבלת מידע נוסף

 

לאורך השנים פותחו מודלים לקבלת החלטות על מנת לסייע למנהל לקבל החלטה רציונלית, הנשענת על איסוף וארגון מידע, בדיקת חלופות מזוהות והערכת תוצאותיהן השונות. למרות זאת, בפועל רבות מההחלטות המרכזיות בארגון אינן מתקבלות בצורה זו, אומר ד"ר ישראל כ"ץ, מנהל מכון "צפנת", ומרצה בכיר נלווה באוניברסיטה העברית.

ניתן אף לומר, כי ככל שההחלטה יותר קריטית או דרמטית, גדל הסיכוי שלא תתקבל לפי מודל רציונלי של קבלת החלטות, אלא כתולדה של לחצים והעדפות, לא בהכרח בתהליך שיטתי ומסודר, ובמקרים רבים בלא להביא בחשבון תהליכים לא מודעים.

אין ערובה כי תהליך מסודר על פי מודל רציונלי יביא להחלטות יותר איכותיות. זאת, כיוון שקבלת החלטות מתרחשת בתנאים הכוללים מרכיבים רבים של אי ודאות וכן כוחות שלא ניתן לכוון מראש, כגון:

  • השפעת המעורבות האישית המורכבת של מקבל ההחלטה;
  • השפעת גורמים שונים שלא ניתן לפקח עליהם, כמו דמיון וכשרון;
  • תהליך של קבלת החלטה יכול להתחיל בצורה שיטתית יחסית, אך התפתחויות במהלך הזמן ועומס אירועים עשויים לשנות את אופיו בהמשך.

ד"ר כ"ץ מציע לא להסתפק במודל רציונלי, אלא לתת תשומת לב ליכולתם של גורמים נוספים לתרום לקבלת החלטות יותר איכותיות:

  • הכרה בכך שמקבל ההחלטות הוא "בשר ודם": שהוא מעורב בסיטואציה, שיש לו השקפה, ערכים, שיפוט והעדפה, ולכל אלה השפעה על החלטותיו.
  • בירור הכוחות הפועלים על מקבל ההחלטה. כמו בתחומי חיים אחרים, חשוב להכיר בלגיטימיות של כוחות אלה ולתת להם מקום, או לפקח עליהם ולנסות להימנע מהשפעתם, אם הם נחשבים מזיקים.
  • יצירת מבני חשיבה, מסגרות חשיבה או נסיבות חשיבה, שתפקידם לבסס תרומה שאפשר יהיה להשתמש בה גם ברגעים יותר לחוצים, ביחס להחלטות קריטיות.
  • פיתוח ממד של שיח ותקשורת בארגון. לפעמים החלטות ארגוניות נופלות בחטף, בחדרי חדרים, ב"חשכה", ומופצות בארגון כהודעות סופיות. יש טעם להביא חלק מההחלטות ל"אור השמש", בשלב שעוד מאפשר לדבר עליהן ולבררן, ותוך קומוניקציה עליהן במישור בין-אישי וארגוני.

 

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

 

 

יכול לעניין..

מעקב החלטות ממוחשב לשיפור הניהול

  מאת: דוד אפלבוים * מבוא בכל ארגון מקבלים החלטות באופן שוטף וזאת בפורומים שונים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *