ערך העבודה בחברה ישראלית

הרחבה לכתבת משאבים

11 במרץ 2000

העבודה היא עדיין ערך מרכזי בחברה הישראלית, אומר פרופ' יצחק הרפז מבית הספר למוסמכים במנהל עסקים באוניברסיטת  חיפה, על סמך תוצאות סקר, שבו נבדקה נכונותם של הנשאלים להמשיך לעבוד, גם אם יזכו בפרס הגדול בפיס.

רובם המכריע של הנשאלים השיבו כי ימשיכו לעבוד, גם אם יזכו בפרס הגדול בפיס, או בירושה, בסכום כספי שיאפשר להם לחיות עד סוף ימיהם בלי לעבוד.

ממחקרים בינלאומיים שפרופ' הרפז היה שותף להם, עולה כי במדינות אחרות, למשל אנגליה וגרמניה, כ- 70 אחוזים מהנשאלים השיבו כי יפסיקו לעבוד אם יזכו בפרס הראשון בפיס.

"בארצות אלה ערך הפנאי יותר חשוב מערך העבודה", סובר פרופ' הרפז. הסקר (שלעריכתו שותף ד"ר רפי שניר) נערך בקרב 501 איש ואשה, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסיה הבוגרת בישראל. המשתתפים נשאלו שתי שאלות, כדי לבדוק את מידת מרכזיות ערך העבודה בישראל. האחת שאלה ישירה, שנוסחה (בערך) – "האם תמשיך לעבוד אם תזכה בפרס הכספי הגדול בפיס". שאלה שניה, עקיפה, נוסחה בצורה שתאפשר להתגבר על תופעה סוציולוגית ששמה "רצייה חברתית", ושעשויה היתה להשפיע על כיוון התשובות בשאלה הראשונה, הישירה. בתופעה זו, הנשאל עונה לשאלה כפי שהוא חושב שהשואל מצפה ממנו לענות, או לפי הנורמה החברתית המצופה.

לשאלה הראשונה, הישירה, 14 אחוזים מהנשאלים השיבו כי יפסיקו לעבוד, ו – 86 אחוזים אמרו כי ימשיכו לעבוד, גם אם יזכו בפרס הראשון בפיס. לשאלה השניה, שנוסחה (בערך) – "כיצד אתה חושב שינהגו אחרים אם יזכו בפרס הראשון" – 28 אחוזים מהנשאלים השיבו כי "אנשים אחרים" יפסיקו לעבוד, ו- 72 אחוזים השיבו כי אנשים אחרים ימשיכו לעבוד, גם אם יזכו בפרס.

הבדלי האחוזים בין שתי השאלות מצביעים אמנם על קיומה של "רצייה חברתית" בסוגיה הנדונה, אך גם אם התשובה לשאלה השנייה היא המייצגת את "ההתנהגות האמיתית", אומר פרופ' הרפז, הרי הממצא (72 אחוזים ימשיכו לעבוד) מעיד על מרכזיות ערך העבודה בחברה הישראלית.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מרץ 2000. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

'גישור' – פרק מתוך הספר 'כישורי ניהול' מאת עפרה שוחט, הוצאת רימונים

  פרק מתוך הספר "כישורי ניהול" בהוצאת רימונים מאת: עפרה שוחט     מהות הליך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *