תפקידי היועץ הארגוני הפנימי

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 260, 9 במאי 2001

לחץ לקבלת מידע נוסף

 

מיכאל לוי הוא יועץ ארגוני פנימי, שלא כמו יועץ חיצוני שנשכר למטרה מסוימת בארגון, אין לו בעצם מעמד פורמלי של יועץ ארגוני. הוא משמש אחראי תכנון ובקרה באגף המחשוב של ארגון ציבורי גדול, אך השכלתו ונסיונו כיועץ ארגוני משמשים אותו בעבודתו השגרתית ולא פעם בסיטואציות בארגון שבהם נדרשת, מראש או בדיעבד, הבנתו וגישתו של יועץ ארגוני.

בתפקידו הוא עוסק בהגדרת תהליכי העבודה ביחידות הארגוניות השונות בטרם פיתוחה והטמעתה של מערכת מחשוב, וכן הוא מתווה את תכנית העבודה של יחידת המחשוב עצמה, שעליה הוא ממונה.

באיזה סוגי תפקידים בכירים בארגון יש ערך מוסף בהצבת יועץ ארגוני?

  • בתפקיד שמצריך ניהול בדיקות ובחינות ארגוניות למיניהן.
  • בתפקידי תכנון, בקרה ובחינת תהליכים ארגוניים.

ממלא תפקיד כזה יכול להפעיל את כישוריו וניסיונו על מנת לאתר נקודות תורפה בתוך הארגון, שעל פתרונן צריך לשים דגש, ולהפעיל שיטות של ייעוץ ארגוני.

לדוגמה, מספר לוי: "בתפקידי כעורך תכנית העבודה באגף המחשוב, אני נכנס לכל אחד מהפרויקטים בכל ההיבטים שלו – מטלה, משימה, תכנים, לוחות זמנים, משאבים, ודרך זה 'עולה' על פרוייקטים לא בשלים או פרויקטים שצריך לערוך בהם עבודה נוספת, לפני שהם מובאים לתחרות על הקצאת המשאבים או בטרם כניסתם לתכנית העבודה.

קרה, יותר מפעם, שראיתי דברים שמנהל יחידה כלשהי בארגון לא ראה. למשל, מנהל יחידה פרושה ומפוזרת גיאוגרפית, שיש לה הרבה יחידות משנה, ביקש תוספת רצינית של מחשבים ותוכנות, כדי להתגבר על בעיה שאותה הגדיר כהעדר שליטה ואי קבלת מידע מהשטח. המנהל סבר כי תוספת המחשוב תפתור את בעיותיו.

איש מחשוב, למשל, היה ניגש ומיד ומנסה לפתור הבעיה המחשובית של אותו מנהל, אבל בראיה של יועץ ארגוני ניתן היה לזהות בעיה ארגונית-מבנית ביחידה, של פער הניהולי המתבטא בהעדר ביזור סמכויות כלפי מטה, העדר ביזור סמכויות לשליטה על מידע ולניהול שוטף במקומות הנמוכים בהיררכיה, וכי כל התכנון והבקרה של המטלות נעשים בצורה מרוכזת, בלי לשתף את השטח".

נוסף על כך, כאשר יש צורך ב'רגש' ובהבנה של הפוליטיקה הפנימית בארגון, כדאי להציב בתפקיד הממונה על תכנון ובקרה, ברמת ההנהלה הכללית (אם יש תפקיד כזה), דווקא מי שבהכשרתו הוא יועץ ארגוני. הוא יידע לאט לאט להכיר את הנפשות הפועלות, לרכוש את אמונם של המנהלים, ויידע מה לעשות בלי צורך להיכנס לאבחון פנימי מסיבי.

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

גישות הנחיית קבוצות לבכירים וייעוץ ארגוני

ללמוד מהטובים ביותר – הנחיית קבוצות בכירים, יעוץ ארגוני וליווי מנהלים בהנחיית דרור ורדי

הנחיית קבוצות לבכירים בגישת "הקונפליקט".  ללמוד ייעוץ ארגוני ברמה הפרקטית לחצ/י לפרטים על ההטבה המיוחדת לחברי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *