ראשי » ניהול המשאב האנושי » יחסי עבודה » תמורת הודעה מוקדמת – התפטרות עקב הרעה בתנאי עבודה

תמורת הודעה מוקדמת – התפטרות עקב הרעה בתנאי עבודה

 

 מאת:  עו"ד הילה פורת*    rtf3462415397_3101811017

 

עובדת עבדה כאחראית צוות תפעול בחברה פרטית מזה כשלוש שנים, כאשר שכרה החודשי היה 7,000 ₪ ברוטו. 

 

בחודשים האחרונים נקלעה החברה לקשיים כלכליים והמנכ"ל הודיע לעובדת, כי הם נאלצים להפחית את שכרה ל-5,000 ₪ ברוטו לחודש, בעקבות המצב.

 

 

העובדת מצידה, חשבה על כל ההשלכות של המצב הכלכלי החדש אליו נקלעה החברה והודיעה למעבידה, כי באם החברה לא תוכל לעמוד בשכר של 7,000 ₪ לחודש, היא תאלץ להתפטר עקב הרעה בתנאי עבודתה. 

 

באותו מכתב הבהירה העובדת, כי במידה ואכן תאלץ להתפטר, תהא החברה חייבת לה פיצויי פיטורים, וכן תמורת הודעה מוקדמת. האם צודקת העובדת בטענתה? 

סעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג-1963, קובע, כי במקרה שעובד התפטר מחמת הרעה מוחשית בתנאי עבודתו יראו את התפטרותו, לעניין חוק פיצויי פיטורים, כפיטורים. 

 

במספר פסקי דין נקבע כי גובה השכר הוא אחד התנאים היסודיים והעיקריים שביחסי עובד ומעביד, והפחתת השכר היא אולי ההרעה המוחשית ביותר של תנאים אלה, ומשנעשה הדבר על פי הודעה חד צדדית מטעם המעביד, אין לדרוש מהעובד כי ימשיך בעבודתו. 

 

לפיכך, נראה כי במקרה בו הופחת שכר העבודה מ-7,000 ₪ ברוטו ל-5,000 ₪ ברוטו, ניתן לראות בכך הרעת תנאי עבודה המאפשרת לעובד להתפטר באופן שהתפטרותו תחשב כפיטורים, לעניין הזכאות לפיצויי פיטורים.

 

 

אך לא כך באשר לתמורת הודעה מוקדמת. 

 

לענין זה, יש לשים לב לעובדה שמדובר כאן בהתפטרות ולא בפיטורים. סעיף 11 הנ"ל מעמיד אומנם התפטרות בנסיבות מסוימות על בסיס פיטורים, אך הוא עושה כן לעניין פיצויי פיטורים בלבד. 

 

אין כל אסמכתא לעניין הזכות לתמורת הודעה מוקדמת מהמעביד במקרה של התפטרות עובד, ותהיה הסיבה אשר תהיה (כך נקבע בפד"ע לט/3-1185 וכן בפד"ע ל/3-15).

 

* עו"ד הילה פורת, מומחית בדיני עבודה, מחברת הספרים "חוזים והסכמים בדיני עבודה" ו"דיני עבודה המדריך המלא" ומנהלת אתר עולם העבודה www.hilaporat.co.il

 

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עבודה בחג פורים

   מאת:  עו"ד הילה פורת*         תקציר האם בחג פורים זכאי עובד ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *