תגמול עובדים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 272, 8 באוגוסט 2001

 

חברת "הון אנוש" פיתחה ומיישמת שיטה לשיפור הישגיו העסקיים של ארגון, שקושרת בין תרומתו הפרטנית של כל עובד לגידול ברווחיות, ותיגמול כל עובד בהתאם. השיטה מיושמת בעזרת תוכנת "נעה" לניתוח עיסוקים. שיטת "הון אנוש" מיושמת בדרך כלל ביחידות המטה בארגון, כמו מחלקת הנהלת חשבונות או משאבי אנוש, שבהן לא פשוט למדוד הצלחה. אומר רוני איילון (מגר), מנכ"ל "הון אנוש".

 

התהליך כולל מספר שלבים

  • הגדרת ציפיות המנהל מעובדיו – כדי ליצור תיאום ציפיות ביניהם. על ידי benchmarking (השוואה) לעובד מסוים בקבוצת העיסוק בארגון, שנחשב על פי ביצועיו כ"עובד האידיאלי", כדגם לחיקוי על-ידי העובדים האחרים שבקבוצת העיסוק.
  • ניתוח תהליכי עבודה – בהשתתפות כל עובד, מנהלו, ומומחה תגמול מחברת "הון אנוש", מנתחים את תהליכי העבודה של העובד ומגדירים את המדדים והיעדים שלפיהם תיבדק עבודתו, ומידת הצלחתו תיקבע על-ידי השוואה לדגם ה"אידיאלי". זאת, תוך היעזרות בתוכנה המשמשת כלי למדידת תהליכי עבודה וביצועי עובדים.
  • הגדרת מדדים – כל עיסוק בארגון, נמדד בעשרה מדדים, ולכל עובד נקבעים כ- 30 יעדים בתהליכי עבודתו שבעה מתוך עשרת המדדים קיימים בכל עיסוק, אם זה מנכ"ל או עובד מן השורה, ושלושה מדדים מתייחסים באופן ספציפי לתפקיד.

המדדים כוללים: מדד מורכבות העיסוק, מדדים המתייחסים ספציפית לתפקיד. למשל, מנהל חשבונות יימדד על-פי אחוז הגביה שהשיג בכל חודש, ובמספר הערות הביקורת על עבודתו שהעיר רואה החשבון החיצוני.

  • הערכת תוצאות – אחת לרבעון מחובר דו"ח אישי על כל עובד, שנמסר גם לו, ובו מפורט במה השתפר (או נחלש) ביחס לרבעון קודם. דו"ח זה מהווה בסיס לחישוב מתן תוספת שכר או בונוס לעובד. הבונוס ניתן בהתאם לגידול ברווחיות החברה מרבעון לרבעון, וגובה הבונוס פרטני לכל עובד, בהתאם להשתפרותו ברבעון.

יתרונות השיטה:

  • מסייעת למנכ"ל לממש מדיניותו
  • מעצימה ומשתפת עובדים
  • תורמת לצמצום עלויות בארגון
  • תורמת לאימוץ תהליכי עבודה יותר נכונים ולאופטימיזציה מתמדת של תהליכים בארגון.

שירותי "הון אנוש" ניתנים באאוטסורסינג או בהדרכה לתפעול שוטף על-ידי הלקוח.

 

באחרונה יושם חלקה הראשון של השיטה, המהווה בסיס לשיטת "הון אנוש" – בחטיבת הלוגיסטיקה חברת "שטראוס", במטה החברה ובמרכזי ההפצה שלה ברחבי הארץ. חלק זה כלל ניתוח עיסוקים בכל תפקידי החטיבה, חישוב מורכבות כל תפקיד, וקביעת מדדי ההצלחה בכל תפקיד.

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

 שיטת הון אנוש להגדלת רווחיות ושיפור ביצועים בארגון

מתוך: /http://www.hon-enosh.com

 

קישורים רלבנטים באתר:

יכול לעניין..

הילה פורת

התיישנות חופשה שנתית

  מאת: הילה פורת, עו"ד * סעיף 31 לחוק חופשה שנתית, התשי"א-1951 (להלן – החוק), …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *