שירותי עזרה ותמיכה משפחתיים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 245, 5 בפברואר 2001

 

ארגון ייטיב לנהוג אם יפתח תרבות ארגונית שמאפשרת ומעודדת פניית עובדים לקבלת שירותי עזרה ותמיכה משפחתיים, אומרת בלינדה שוורץ, מנכ"ל משותף של חברת Relations C.E.F עוסקת ביחסים ההדדיים וההשפעות בין חיי העבודה וחיי המשפחה מקרית עתידים.

בשנים האחרונות גברה המודעות של ארגונים לצורך בשירותי סיוע וטיפול משפחתי לעובד, אך לא תמיד קיימת מודעות לצורך בעידוד העובד להשתמש בהם. "נותנים לעובדים צ'ופרים כמו שטיפת מכונית וחוג התעמלות, אבל לבעיה הכי קריטית – חיי המשפחה שלו – לא תמיד מתייחסים", מוסיפה שוורץ.

היא מצטטת מחקר שנערך באחרונה (באוניברסיטת ניו יורק) על המתאם בין קונפליקטים בעבודה ובמשפחה.

מן המחקר עולה כי בקרב עובדים שיש להם בעיות בעבודה:

  1. גבוה פי שלושה שיעור ההפרעות במצבי רוח
  2. גבוה פי שניים וחצי תופעות חרדה
  3. גבוה פי שניים השימוש בחומרים ממכרים כמו אלכוהול או סמים.

בתקופה בה מציבים בפני העובד דרישות גבוהות לתפוקה, תכניות טיפול משפחתי הופכות לנחוצות לעובד יותר מתמיד, לרבות בענף ההיי טק.

שינויים בתרבות הארגונית:

  1. לאפשר לעובדים להרגיש נוח בפנייה לקבלת עזרה.
  2. לפתח מסלול פניה דיסקרטי ככל שניתן, תוך מעבר דרך מעט בעלי תפקידים, ודרך מנהל משאבי האנוש של הארגון ולא מנהלו הישיר של העובד כיוון שעובד לא תמיד רוצה לפנות למנהל הישיר שלו ולספר על בעיות אישיות.

 

נושא נוסף בעל רגישות גדולה מבחינת הקונפליקטים המשפחתיים הוא בתהליך הצבת עובדים בחו"ל, וקליטת עובדים מחו"ל בישראל. "החברה אומרת לעובד, קח עשרת אלפים דולר, למשל, לתהליך ההעברה, ותשתמש בכסף לפי הבנתך. אך זו טעות, כי העובד לפעמים משתמש בכסף לצרכים חומריים שונים, כמו רכישת מכונית טובה יותר, ואינו מודע לצרכים אחרים, משפחתיים, שיופיעו בתהליך קליטת המשפחה בארץ היעד".

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

נעים בארגונים

 מאת: יעל אשד *      www.eshedyael.co.il  המשאב האנושי – נכס אין ערוך לו בארגון.  …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *