שינוי בסביבה ושרידת ארגונים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 241, 8 בינואר 2001

 

אחת הדרכים להתמודדות הארגון עם שינויים, היא לצאת מתוך נקודת הנחה כי המציאות החיצונית שבה פועל הארגון משתנה בקצב כה מהיר ומעמיק, כך שהיא עושה את הארגון בלתי רלוונטי, אומר הלל אפרת, יועץ ארגוני ב"א.נ.ת – ארגון ניהול תעשיה" שליד "איגוד התעשייה הקיבוצית".

לפי גישה זו, הארגון עשוי להיות לא רלוונטי בשל השינויים בסביבתו החיצונית, הדרך להתמודד עם שינוי אינה בראיית השינוי כבעיה המצריכה פתרון, אלא הארגון צריך לחשוב מחדש ומן היסוד על זהותו, על מידת הרלוונטיות שלו לסביבה ולמציאות החדשה.

גישה אחרת, מקובלת יותר, רואה את השינוי כבעיה הנובעת מהסביבה החיצונית, והדורשת פתרון. אך מכיוון שכמות וקצב השינויים כה מהירים, השיטה של פתרון בעיות מביאה את הארגון למצב של פיגור מול המציאות. הוא פותר בעיה אחת ומיד עולה בעיה נוספת, וכן הלאה.

במקום זאת, מציע אפרת, להסתכל פנימה ולשאול את עצמו אם הארגון בכלל מתאים למציאות החדשה:

*  אולי הוא צריך לשנות עצמו מן היסוד

להגדיר את ייעודו מחדש

לשנות תחום טכנולוגיה וייצור

להתמזג עם ארגון אחר

לעבור לאזור אחר או לארץ אחרת

*  ואף לסגור את הארגון.

ארגון לא יכול להתכחש למציאות חדשה ולפרש אותה תמיד כבעיה שאפשר לפותרה. צעדים אלה אמנם קשים, כי במשך שנים ארגון בנה זהות, סמלים ומיתוסים משלו, ופתאום הוא צריך להתחיל הכל מהתחלה, ובאופן פרדוכסלי להחליף את עצמו. זה יותר קשה מפתרון קונבנציונלי – להחליף מנהל, להשקיע קצת כסף, ודברים דומים שארגונים עושים.

דוגמה לארגון שידע לשנות עצמו מן היסוד בזמן, היא חברת "זינגר". בעקבות היעלמות הצורך במוצר שייצרה – מכונת התפירה הביתית, הוסבה היצרנית הוותיקה והגדולה של מכונות אלה, ובשם אחר, לחברה שמייצרת ציוד ללוחמה אלקטרונית. "החברה, שראתה כי אין לה יותר מה להציע, הגדירה עצמה כארגון אחר לגמרי מול המציאות החדשה, השתנתה מן היסוד, כולל סוג האנשים שבה.

ההבנה כי הארגון הפך ללא רלוונטי בתנאי השוק הקיימים היא קשה מבחינה רגשית וארגונית. היועץ הארגוני יכול לעזור לארגון שלא לברוח ממסקנה כזו, אם היא נדרשת. לסייע לו בזיהוי הצטברות האותות והסימנים – כמו ירידה בשיווק, הופעת מתחרים חדשים או היעלמות שוק היעד, ירידה במוראל ובאווירה, שמצריכים מסקנה מרחיקת לכת.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אפריל 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

שרות איכותי במגזר הציבורי – הצהרת כוונות ורטוריקה או מציאות קיימת?

  מינהל ציבורי יעיל יותר והקשר לשיתופי פעולה עם גורמים פרטיים ואלכ"רים בשני העשורים האחרונים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *