קשיים כלכליים של עובדים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 288

 25 בדצמבר 2001

 

קשיים כלכליים עשויים לצמוח אצל עובדים בכל המדרג הארגוני, וללא קשר לרמת השכלה. לכן, השאלה המרכזית אותה יש לבחון בתהליך היא מה גרם לבעיות הכלכליות וכתוצאה ממה הם נגרמו. עמוס מוטס, מנהל פיתוח עסקי ב"יובלים", מזהה ששה מאפיינים לקשיים ולהסתבכויות כלכליות של עובדים.

  1. העדר ניהול כספי. שכיח יותר אצל עובדים צעירים, רווקים, אך גם אצל עובדים ומנהלים שמשכורותיהם גבוהות מאד. אין התייחסות רצינית מספיק לכספי המשפחה, והראייה היא שעיקר ההון הוא החברה או העסק.
  2. צרכנות לקויה ובזבוז. קניה ללא עריכת סקר שוק אפילו ברמה הבסיסית. זה מאפיין גם בכירים שמשכורתם גבוהה, המבזבזים 'ללא חשבון' על נסיעות וחופשות, ביגוד לאישה, מינויים שונים, ללא תחושה שתביא אותם לשאול את עצמם 'לאן הולך הכסף'.
  3. בעיות בריאות. למשל ניתוח וההוצאות נלוות לזה, מחלה לא קצרה הגורמת להיעדרות ממושכת מהעבודה, ולכן המשכורת נמוכה במידה רבה כי מבוססת על שכר היסוד הנמוך.
  4. גירושין. כל ההוצאות הקבועות, ששולמו עד עתה על-ידי שני מפרנסים, נופלות עכשיו על משכורתו של עובד אחד. כמו כן הוצאות עורך דין, וקבלת החלטות חפוזות בתחום הכלכלי והכספי, בלחץ הגירושין.
  5. רכישת בית ללא התאמה ליכולת האמיתית. אנשים נכנסים לעתים להתחייבויות גדולות מדי. למשל, מנכ"לים של חברות היי טק, שרכשו בית על חשבון אופציות עתידיות, שלא התממשו, ונקלעו למשבר. בדרך כלל הפתרון הוא מכירת הנכס.
  6. הימורים והתמכרויות, כמו סמים ואלכוהול.

 

אחת ההשלכות על הארגון הוא בא לידי ביטוי בכך שהעובדים מדווחים כי הם פחות פרודוקטיביים ופחות בטיחותיים בעבודתם, ויתכן ויש לכך משמעות כספית וכלכלית לארגון.

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

הורדה של מסמך אקסל לניהול תקציב המשפחה

http://www.yevulim.com

שירשור הלוואות – יציאה מהאוברדרפט

תכנון כלכלי של הוצאות הפרט מאת יבולים

תוצאות סקר השכר 2000

חישוב שכר לפי תפוקות

סקר שכר ככלי תומך לקביעת מדיניות התגמול

מקורות הון לפירמה

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" דצמבר 2001. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

נעים בארגונים

 מאת: יעל אשד *      www.eshedyael.co.il  המשאב האנושי – נכס אין ערוך לו בארגון.  …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *