קול קורא לארגונים להשתלבות במחקר בנושא קבלת החלטות בניהול סיכונים בפרוייקט

קול קורא לארגונים להשתלבות במחקר בנושא קבלת החלטות בניהול סיכונים בפרוייקט

מחקר שדה לבחינת ההשפעה של

הטיות קוגניטיביות על תכנית ניהול סיכונים

 

מאת: אליעזר שלו *

 

 

 

 

קול קורא לארגונים לשיפור תהליכי קבלת החלטות בפרויקטים

קול קורא לארגונים המעונינים להשתלב במחקר שדה מטעם הפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א על הטיות קוגניטיביות בניהול סיכונים בפרויקט במטרה להביא לשיפור תהליכי קבלת החלטות בפרויקטים. נא ליצור קשר עם אליעזר שלו  eliezershalev@gmail.com

תמצית מבוא

תהליכי תכנון והערכת משאבים הנם מרכיב קריטי להצלחת פרוייקט. ניהול סיכונים הנו כלי מרכזי בשלב תכנון הפרוייקט, אשר יישומו הנו חלקי בלבד למרות הפוטנציאל שלו להוות תרומה רבה לשיפור רמת ההצלחה של פרוייקטים.

מודלים שונים (CMMI; PMBOK) מגדירים שלבים עיקריים לניהול סיכונים שבמהלכם נדרש מקבל ההחלטות לבצע שיפוטים שונים הקשורים בהתוויית תכנית מניעת סיכונים – הן לגבי תפיסת הסיכון עצמו והן לגבי הפעולות שיש לנקוט כדי לנהל את הסיכון.

בשלבים השונים בתהליך ניהול סיכונים נתון מקבל ההחלטות להטיות חשיבה. מחקרים העוסקים בתהליכי קבלת ההחלטות בפרוייקט העלו מספר הטיות חשיבה רלוונטיות, ללא הדגמה מפורשת שלהן בניהול סיכונים.

מטרת מחקר זה לבחון את ההשפעה של הטיות קוגניטיביות על תהליך ניהול סיכונים בפרוייקט. בהמשך למחקרים קודמים שבחנו את ההשפעה של הטיות אלה על כוונות התנהגות, ההנחה היא כי השפעתן תתבטא גם על תכנית ניהול סיכונים.

תמצית שיטה

שאלון קצר (15 דקות) המדמה תהליך לתכנון חלופות פעולה לצמצום השפעות של סיכון בפרוייקט, יועבר לעובדים בעלי הכרה בסיסית של פרוייקטים בחברה ותכולת העבודה הכרוכה בהם.

 

תועלת פרקטית לארגון:

יישום מודל לניהול סיכונים משופר הנסמך על ההבנה של הטיות חשיבה בקבלת החלטות, כפי שעלו מהחלטות "אמיתיות" של עובדי הארגון בתכנון פעילות למניעת סיכונים בפרוייקט.  המודל אמור לשפר יכולת תכנון וקבלת החלטות בשלבים שונים של תהליך ניהול הסיכונים. באותה מידה יכול המודל לתקף מתודולוגיות ניהול סיכונים קיימות בארגון.

*  בחינת שכיחות הטיות החשיבה בקבלת החלטות בפרוייקטים בארגון על סמך החלטות אמיתיות של עובדי הארגון בתכנון פעילות למניעת סיכונים בפרוייקט.

מתן תובנות לצמצום הטיות חשיבה בקבלת החלטות בכלל ובניהול סיכונים בפרוייקט בפרט. כך למשל, לאור ממצאי המחקר ניתן יהיה לפתח:

**  מתודולוגיה ארגונית למניעת סיכונים המביאה בחשבון הטיות בקבלת

החלטות בתכנית ניהול סיכונים בארגון.

**  הדרכה למנהלי פרוייקטים על ההשפעות של הטיות חשיבה שונות על

שלבים שונים בקבלת החלטות בפרוייקט ועל דרכים לצמצומן.

**  יצירת כלי בקרה שישפר את אפקטיביות ניהול הסיכונים על ידי מניעת

            הטיות חשיבה פוטנציאליות, שישליכו על יישום לקוי של תכנית ניהול הסיכונים.

            כלי ליצירת התערבות בארגון שעשוי לסייע בצמצום הטיות חשיבה בניהול

סיכונים בפרוייקט.

תרומה מחקרית:

* יישום ייחודי של תובנות מספרות קבלת החלטות על ניהול פרוייקטים ועל מודלים פרקטיים לניהול סיכונים.

* בחינת אפקט של הטיות קוגניטיביות על אירועים אמיתיים ועל כוונות התנהגות פרקטיות בארגון.

* הרחבת משתנים תיאורטיים של הטיות קוגניטיביות בארגונים.

 

* אליעזר שלו – דוקטורנט בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב. חוקר תהליכי קבלת החלטות בניהול פרוייקטים ומתמקד במחקרי שדה הבוחנים השפעות של הטיות קוגניטיביות על ניהול סיכונים. בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בהתנהגות ארגונית מאוניברסיטת תל אביב. עוסק מזה 12 שנים בייעוץ ארגוני ומיישם בשנים האחרונות הלכה למעשה מודלים של קבלת החלטות בתהליכי מחקר ופיתוח בארגוני הייטק.

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" פברואר2008. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *