פיטורין, משבר והזדמנות

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 277, 10 בספטמבר 2001

לחץ לקבלת מידע נוסף

 

פיטורין, כמו כל משבר אישי, הוא מצב שבו הופסקו באופן פתאומי השגרה, חיי יומיום, ונחשף משהו שמפגיש את האדם עם עצמו. השקט הכפוי מעלה אצלו שאלות ותהיות על זהותו, מטרת קיומו וכדומה, שאלות שלפני כן כמו היו תחת כיסוי, אומר ד"ר בני מור, פסיכולוג קליני ויועץ למנהלים.

עבודה נותנת לאדם תחושת זהות ושייכות, וכל עוד אנחנו עסוקים נוצרת הגנה מסוימת. אנחנו פחות שואלים שאלות על עצמנו. פיטורין פוגעים בדימוי העצמי, בשל חווית הדחייה, גם אם אנחנו יודעים, מבחינה הגיונית, כי צעד זה אינו אישי כלפינו, אלא מסיבות ארגוניות.

ד"ר מור מציע ראיה אחרת לפיטורין, הן מבחינת הממונה המפטר, והן מבחינת העובד המפוטר.

ראשית, כל מצב חדש הוא גם פתח לגילוי עצמי חדש ולפיתוח חדש, לאפשרויות אחרות ולפיתוח נאמנויות חדשות. "לכן, כשנקלעים למשבר, יכולים לעלות ממנו לא רק מחוזקים, אלא עם רוח חדשה שיוצרת אינטגרציה של נטיות ומרכיבים שקיימים בתוכנו, ולפני כן לא באו לביטוי".

"מתוך הבלבול הפנימי הזה, אדם גם נדחק לפינה ונדרש למצוא פתרונות, ואז גם מוציא מעצמו יותר. במובן זה, פיטורין, כמו כל משבר, יכול להיות גם מנוף לשינוי ובחינה מחודשת, ובדיעבד, ייצא מזה דבר טוב".

הגורם אשר מודיע לעובד על פיטוריו בין אם זה מנהל או הממונה הישיר או גורם אחר מיחידת כוח אדם, בדרך כלל חש אי-נוחות רבה, ואף תחושת אשמה ובושה.

"אך יכולתו של המפטר להציג את הדברים באומץ מול העובד המפוטר, במבט בעיניו, אינה צריכה לנבוע מיכולתו להתעמת עם העובד, אלא מיכולתו להתעמת עם הדברים עצמם. זו מיומנות שניתן לשכלל, כמו מיומנותו של מנהל לערוך שיחת משוב לא קלה עם עובד".

בשיחה כזו צריך להציג לעובד את המצב הכללי בחברה, בלי לטייח, אבל לא לתלות את צעד הפיטורין רק במצב החברה. מומלץ לתת גם משוב אישי, כי בפיטורין, כמעט תמיד יש הדדיות. כלומר, העובד לא מתאים לארגון, וגם הארגון לא מתאים לעובד.

המפוטר, הוא קודם כל ובסופו של דבר, בן אדם, מדגיש ד"ר מור. פירוש הדבר, שהוא גם עברו ועתידו, צרכיו, כאביו ונטיותיו, ולזכור שהוא יותר מהג'וב שלו ומהעבודה שבה עסק לפני הפיטורין. כלומר, לתת לעצמו סוג של כבוד אישי, להרגיש כי אינו משלים עם הראיה כי רק הג'וב הזה, במקום הזה, מגדיר אותו.

בתקופת מעבר זו, מציע ד"ר מור למפוטר, לנסות לקיים סדר יום מתוכנן, קבוע. לא לשקוע לסגנון של שינה עד לצהרים, אלא לקום בבוקר, ולתכנן יום שיש בו משמעות.זו הזדמנות טובה להקדיש זמן איכות למשפחה, קריאה ועיסוקים אחרים. במקביל יש להקדיש זמן להתמודדות אקטיבית, כולל טלפונים ופגישות, במטרה להגיע למקום עבודה חדש.  והעולם, לא לשכוח, הוא גלגל מתהפך.

קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

 

 

יכול לעניין..

פרוק בעיות מעגליות

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 206,  5 באפריל 2000   בעיה מעגלית היא בעיה חוזרת ומטרידה, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *