ערכי הליבה בעבודת מנהל משאבי אנוש

מאת: גיא אורן המרכז לאתיקה בירושלים

 

 

מורכבותה של הסביבה בה פועלת קהיליית משאבי אנוש ואופי התפקיד אותו ממלאים אנשי קהיליית משאבי אנוש, מזמנים התמודדות יום יומית עם סוגיות אתיות.

פיטר דרוקר, ממומחי הניהול הידועים בעולם טוען, כי התנהלות אתית היא אחד האלמנטים הבסיסים המבחינים בין מנהל לבין מנהיג. דרוקר הגדיר את ההבדל בין השניים: "ניהול פירושו לעשות את הדברים נכון; מנהיגות פירושה לעשות את הדברים הנכונים."

הקוד האתי לניהול משאבי אנוש, אשר נכתב על ידי העמותה הישראלית לניהול, פיתוח וחקר משאבי אנוש, נועד להבטיח, כי הערכים הכלולים בו יתרמו להגדרת ההתנהגות המקצועית הראויה, ישקפו את החזון המקצועי ויובילו למנהיגות. הקוד אמור לשמש כמכשיר להנחיה והכוונה בתהליך קבלת החלטות יומיומיות ולהבהיר את ערכי הליבה בעבודת מנהל משאבי אנוש- יושר ויושרה, כבוד האדם, נאמנות, אחריות חברתית, מקצוענות ושמירת סודיות.

בספר, שיצא לאחרונה בהוצאת המרכז לאתיקה בירושלים והמרכז לערכים בעסקים, "אתיקה בעסקים: הלכה למעשה" מוסבר מהו קוד אתי ומטרותיו:

"קוד אתי הוא מסמך הצהרתי רשמי הכולל את מכלול הערכים, הנורמות והסטנדרטים המקובלים בארגון והמובילים להתנהלות מוסרית תקינה."

הקוד משמש אתגר לכל מנהל בכל הנוגע לפיתוח תרבות אתית. בעידן, שלאחר קריסת חברת הענק "אנרון" בארה"ב, ובעקבות שערוריות דומות בישראל, כדוגמת הבנק למסחר, וכן בשל המשבר הכלכלי האחרון, אשר נובע, בין היתר, מכשלים אתיים, חודרת ההבנה, שמנהל בכלל ומנהל משאבי אנוש בפרט, הבוחר להתמודד עם סוגיות אתיות רלוונטיות לו, עשוי לגלות שהוא מביא לא רק שיפור לפעילות הארגון באופן מיידי אלא גם מוסיף ליכולת האגף והארגון להתמודד עם אתגרי העתיד תוך הטבעת חותמו האישי.

אחת מהשאלות החשובות היא כיצד ניתן ליישם את הקוד האתי, כך שלא יהיה כאות מתה וחסרת משמעות, אלא יהווה כלי משמעותי בעבודת ניהול משאבי אנוש.

אין ספק כי התשובה לכך מורכבת ממספר משתנים, אולם ישנם כלים ואסטרטגיות הטמעה, העוזרים ליישום הלכה למעשה כגון אסטרטגיית תקשורת פנים אגפית, המכילה למשל חשיפת עובדים לדוגמאות של שימוש יעיל בקוד, או אסטרטגיית ההדרכה, הכוללת בין היתר למידה מהי ההתנהגות הרצויה בארגון במצבים, שבהם העובד מתמודד עם אי ודאות אתית או מרגיש כי מופעל לחץ לפעול בצורה שאינה אתית וכד', או אסטרטגיית העדכון, שנועדה לאפשר שימוש במנגנון פעיל ודינאמי, שיבטיח כי הקוד האתי יעודכן וישקף את סדר העדיפויות האתי של האגף בכל עת.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2009. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ניהול ערכים תשוקתיים – רגשיים, אתיים, כלכליים ומשחק הערכים לילדים ולמשפחה

מאת: שמעון דולן, סלבדור גרסיה ואבישי לנדאו     *  איך יוצרים ומשמרים את הלהט …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *