עוסק פטור – זה משתלם בכלל?

מאת: צוות אתר זעיר

יש לכם חזון עסקי? אתם רוצים להתחיל להרוויח כסף ולהיות עצמאיים? רק רגע… זה לא פשוט כמו שזה נראה. הדרך הטובה ביותר להתחיל את העצמאות הכלכלית שלכם היא על ידי פתיחת עוסק פטור. רבים חושבים שעוסק פטור אינו עסק רווחי, אבל אתם מרוויחים בעוסק פטור לא רק רווח כלכלי או גם רווח עסקי. עוסק פטור יכול להתאים לבעלי עסקים רבים, החל משף פרטי ועד לקוסם בימי הולדת. כל עוד התקרה  השנתית שלכם לא עולה על הסכום שנקבע פחות אתם לא חייבים בתשלום מע"מ ומס הכנסה, נמצאים תחת ההגדרה של עוסק פטור.

הוצאות לעומת הכנסות

מה שכבר יכולנו לראות הוא שיש לנו תקרה שנתית. בדרך כלל מדובר על סכום של כ-100,000. בחישוב מהיר, הרווח החודשי שלנו הוא סביבות ה-8.3 אלף ש"ח. עם זאת, עלינו לחשב בהתאם את ההוצאות שלנו. כאשר אנו עובדים בתור עוסק פטור אנו לא משלמים מס הכנסה ומע"מ מדי חודש, אנו נשלם רק ביטוח לאומי. התשלום לביטוח לאומי יעמוד על כ-177 ש"ח כל חודש, בין אם אתם שכירים או עצמאיים כל הכנסה חייבת בתשלום לביטוח לאומי.

ההוצאות של עוסק פטור הן מינוריות. עליכם יהיה לשלם פעם בשנה עבור רואה חשבון שיטפל בתיק שלכם. הגשת דו"ח שנתי של עוסק פטור עולה בטווח ה-1,000 ש"ח, אך יכול גם להגיע במקרים מסוימים ל-1,200 עד 1,400 ש"ח. פתיחת התיק עצמו יעלה לכם בטווח ה-500 ש"ח. כאשר מדובר על עוסק מורשה עליכם מדי חודש לשלם עבור שירותיו של רואה חשבון. לכן, אם אתם בתחילת הדרך שלכם אל תעמיסו על עצמכם בהוצאות, התחילו בקטן ותראו איך העסק שלכם עובד בשטח. 

עוסק פטור כן יכול להיות עסק מאוד רווחי. מדובר על תחום שפורץ גבולות בשנים האחרונות, שפים פרטיים, קוסמים, ליצנים וכל הענף של השירותים הפרטיים עד הבית הוא מאוד רווחי. עם זאת, כל עוד אתם לא עולים על הסכום הנדרש אין סיבה שתשלמו מס הכנסה ומע"מ. תמיד יש לכם את האפשרות להגדיל את העסק שלכם ולהירשם בתור עוסק מורשה כאשר אתם רואים שהרווחים גדולים ממה שצפיתם. היתרון הגדול שלכם כל עוד יש לכם עוסק פטור הוא שאתם יכולים ללמוד את השטח ולהכיר את השוק ללא סכנות גדולות. 

האם אפשר לפתוח עוסק פטור באופן עצמאי?

על פי חוק מותר לכם לפתוח עוסק פטור באופן עצמאי, אך לא היינו ממליצים לכם לעשות את זה. יש אנשי מקצוע אשר למדו כמה שנים כדי לדעת את דרך ההתנהלות של גופים עצומים כמו מס הכנסה ומע"מ. מדובר על גופים לא סימפטיים שהולכים בקו ישר, כל סטייה מהקו בכוונה או לא בכוונה יכולה להשליך עליכם דוחות וקנסות. ליווי מקצועי מבטיח לכם שכבת הגנה, כל עוד אתם פועלים לפי ההוראות של אותו בעל מקצוע אתם לא תהיו חשופים לקנסות.

כמו כן, גם אם פתחתם עוסק פטור לבד ואתם לפתע גיליתם שיש לכם חוב אצל מס הכנסה, ביטוח לאומי או מע"מ תוכלו לפנות לבעל מקצוע אשר יוכל לסייע לכם להעלים את החוב או להפחית אותו. לפעמים מדובר על טעויות שניתנות לתיקון. התשלום השנתי שלכם לבעל מקצוע שווה את הסכנה שתקבלו דוחות גבוהים. אנו מכירים עסקים פטורים שהתנהלו לא נכון מול הרשויות והגיעו לחובות של 30,000 ש"ח ויותר.

מייצג לעוסק פטור

מייצג לעוסק פטור הוא בעל מקצוע בעל הכשרה לניהול התיק שלכם. מייצג לעוסק פטור חייב לעמוד בנהלים של הרשויות, להגיש טפסים מקוונים בזמן, לעמוד מול הליך בירוקרטי של ביטוח לאומי, מע"מ ומס הכנסה ולמעשה להיות המייצג שלכם ושל העסק שלכם. כפי שציינו, אפשר לעשות את זה לבד אבל זה ייקח לכם הרבה זמן ללמוד את כל הדקויות של הרשויות, קל מאוד גם ליפול בין לבין. מלבד לכך שאתם חשופים לסכנות רבות, החיסרון להתנהלות באופן עצמאי הוא שאתם לא חשופים להטבות כמו מענקים, החזר מס וכד'. 

יכול לעניין..

גיוס כספים מתרומות עובדים למען הקהילה

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 263, 3 יוני 2001 חברות עסקיות מעונינות היום יותר מאי פעם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *