עובדים בעולם וירטואלי

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 218, 2 יולי 2000

 

בעקבות ההתפתחות הטכנולוגית ייפלטו רוב עובדי הבנקים, סוכני נסיעות יאבדו עבודתם, ועובדי מכירה קמעונאית קטנה יילכו ויפחתו במספרם, סובר דב וינר, מנהל סקר חברת המידע בישראל מטעם האיחוד האירופאי. הסקרים על התפתחות חברות מידע בעולם נערכים במסגרת תכנית מחקר מקיפה שיזם האיחוד האירופאי, לבחינת מצב ומגמות במדינות רבות בעולם מבחינת יישום טכנולוגיות מידע, הכשרת אנשים לתפקד בחברה טכנולוגית מתקדמת, התפתחות התחיקה המאפשרת תחרות והכנסת טכנולוגיות מתקדמות ועוד.

לדברי וינר, תוך חמש שנים ייסגרו מחצית עד 90 אחוז מסניפי הבנקים, ו- 15 עד 27 אלף עובדיהם ייפלטו. כיום פועלים כ- 1080 סניפי בנקים, ובהם כ- 30 אלף עובדים. לפי תחזית מתונה יותר, ייסגרו 50 אחוז מסניפי הבנקים. (כדי "להביא דברים בשם אומרם", מציין וינר, התחזיות על הבנקים הם של יעקב שיינין ושלמה פיוטרוקובסקי). הירידה הדרסטית במספר עובדי הבנקים היא בשל המעבר לביצוע פעולות בנקאיות באמצעות האינטרנט, כמו, תשלומים, הוראות קבע, העברה מחשבון לחשבון, השקעות בבורסה, אולי הפקדת צ'קים אלקטרוניים ועוד.

מצד אחד, אומר וינר, ישראל מתקדמת מאד מבחינת נפוצות טכנולוגיית תקשורת ומערכות מידע, ונעשות השקעות הולכות וגדלות של קרנות הון סיכון בתעשיות היי טק. מצד שני לא מתקיים דיון ציבורי על ההשלכות החברתיות והתרבותיות של המהפכה הטכנולוגית. "הדיבור על מהפכת ההיי טק הוא 'בון טון', אופנתי, אבל לא מתקיים דיון ציבורי על תהליכים הנדרשים כדי להתאים את כוח האדם למהפכה ועל הכשרה שתקדים את היפלטות העובדים החוצה".

ענף נוסף שיעבור מהפך קיצוני מבחינה תעסוקתית הוא ענף סוכני הנסיעות. "אל על" התחילה למכור כרטיסים באמצעות האינטרנט, אך כדי להפחית את התנגדות הסוכנים לשיטה החדשה, היא עדיין שואלת את הלקוח לאיזה סוכן נסיעות להעביר את העמלה. "אבל גם זה ייפסק יום אחד, וחלק מסוכני הנסיעות, כדי לשרוד בתחום, אולי יוכלו לעבור הסבה ולהיות יועצי נסיעות, המכירים את תרבות מקומות היעד, ומסייעים ללקוח לבנות חבילת תיור בהתאם לצרכיו וטעמיו".

גם הסחר האלקטרוני יילך ויתפתח בקצב מואץ, ויביא להיפלטות עובדי מכירה קמעונאית, לרבות בבתי עסק קטנים. ב- 1999 הסתכם הסחר האלקטרוני בישראל ב- 55 מיליון דולר בלבד, אבל לפי כמות ההשקעות בתשתיות לסחר זה, שנעשות בימים אלה בכל מיני חברות בארץ, צפוי כי תוך שלוש שנים יסתכם הסחר האלקטרוני במיליארד ו- 200 מיליון דולר לשנה.

אנשים נדרשים וצריכים היום ללמוד לאורך כל חייהם, לרכוש תחום השכלה חדש, והם עוברים שש- שבע קריירות בחיים. גם מנהלי משאבי אנוש בארגונים צריכים להתמודד ולהתאים את כוח האדם הקיים למשימות חדשות, על-ידי הכשרות פנים-ארגונית, או שהם רוכשים מסלולי הכשרה במכללות.

דוגמאות לאתרים המציעים שירותים באמצעות האינטרנט:

בנק הפועלים – ביצוע פעולות בחשבון

מתוך: http://www.bankhapoalim.co.il/

דקה – 90 הזמנת כרטיסי טיסה

מתוך: http://www.daka90.co.il/

קניון – 522 קניות

מתוך: http://www.522.co.il/

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

רוצה שהחברה שלך תגדל? פטר את המנהלים שלך!

    מאת: עפרי קדוש *     עובדים רבים מידי עובדים בשביל הבוס שלהם ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *