מתן אופציות לעובדים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 254, 20 במרץ 2001

בעקבות נפילת מניות חברות ההיי טק בבורסות העולם, הפכו האופציות שחולקו לעובדים לגורם אנטי מוטיבציוני, אומרת אביבה רוזן-גנוט, יועצת ניהול, מחברת (יחד עם ד"ר מנחם גנוט) בספר "קו הזינוק – המדריך למנהלים ויזמים בהיי טק", בהוצאת "גלובס".
נאמנותם של עובדים שהיתה אמורה להיות מובטחת באמצעות האופציות, נעשית עכשיו בעייתית. מובן שלא רצוי כי עובדים יישארו בחברה רק בגלל אופציות, וישנם גורמים אחרים חשובים כמו עניין ואתגר בעבודה, אבל צריך לזכור כי החלום הגדול של עובדי ההיי טק היה מימוש האופציות, וב'שנים הטובות' אנשים התעשרו מזה, ופתאום מסתבר שזה כבר לא זה.
בשל ירידת ערך המניות במידה דרמטית, רוב האופציות שמגיעות היום למימוש אין טעם לפדותן, בשל ערכן הכספי הנמוך. אם לפני שנתיים שווי אופציה למניה שקיבל עובד היה, למשל, 100 דולר, היום שווה המניה 20 דולר.
בשל המצב החדש הבעייתי והירידה במוטיבציה, אומרת רוזן-גנוט, חברות צריכות לנקוט בצעדים מתאימים:
  ·   להפעיל תכניות להענקת אופציות כתוספת לתכניות הקיימות,
  ·   להקדים מתן אופציות לתקופה הנוכחית ולתיתן לעובדים במחיר הנמוך הקיים היום, אם סוברים כי השוק יתאושש בקרוב וערך המניות יעלה.

רוזן-גנוט מציעה לערב את מנהל משאבי האנוש של הארגון בנוסף למנכ"ל או סמנכ"ל הכספים בתהליך החשיבה האסטרטגי בתחום מתן אופציות לעובדים. כיוון שיחד ניתן לחשוב על תסריטים אפשריים שונים כשבונים תכנית אופציות.

 

קישורים רלבנטים באתר:

יכול לעניין..

הילה פורת

התיישנות חופשה שנתית

  מאת: הילה פורת, עו"ד * סעיף 31 לחוק חופשה שנתית, התשי"א-1951 (להלן – החוק), …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *