משבר בקיבוצים ושינוי ארגוני

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 228,  26 בספטמבר 2000

 

המשבר הכלכלי והפיננסי הפוקד את הקיבוצים, ובתוכם את המפעלים הקיבוציים בשנים האחרונות, יוצר צורך בשינוי הדפוסים הניהוליים. רפי פריאל, מנכ"ל חברת W & S ישראל (חברת בת של W&S העולמית, לשעבר AIM בע"מ). מספר על תהליך ייעוץ וניהול שמיישמת החברה בחודשים האחרונים בקבוצת המפעלים האזוריים שבבעלות 13 קיבוצים (וכיום גם גורמים פרטיים) במועצה האזורית "שער הנגב".

המפעלים האזוריים, מציין פריאל, נבנו מבחינה ארגונית במתכונת קיבוץ, בתפיסה קיבוצית, שלפיה כל מפעל הוא כמו ענף משק, גדול אמנם, ומנהלי תת-היחידות במפעל הם כמו רכזי ענפים בקיבוץ. לפי תפיסה זו, יש מעורבות על-קיבוצית בכל צעד מפעלי. כמו כן, קיימת הנהלה מרכזית המורכבת מנציגי הקיבוצים, מנכ"ל-על כל יכול של כל המפעלים, ומספר בעלי תפקידים המעורבים בכל דבר, אך עוסקים כמעט רק בהיבט הטכני, ולא בבניית יכולות ניהוליות.

תהליך השינוי כולל:

  1. ביטול מסגרות ישנות.
  1. יישום מסגרות ניהוליות, תפעוליות וארגוניות חדשות – הנהלת המפעלים האזוריים תורכב ממועצת מנהלים, המקבלת דיווחים ומחליטה החלטות אסטרטגיות או החלטות על פיתוח עסקים חדשים, אך אינה רשאית להתערב בניהול השוטף של המפעלים או מפעל כלשהו. כמובן שיש צורך להתנתק מהמבנה הריכוזי גם התחום הפיננסי, וכל מפעל יתמודד לבדו ובעצמו עם ספקיו ולקוחותיו. לא תמיד יש יתרון לגודל וצריך לבחון כל יחידה עסקית וארגונית בפני עצמה, ולראות אם יש מקום לאינטגרציה שתצדיק את יתרון הגודל.
  1. התנהלות אוטונומית של המפעלים, על-פי אמות מידה כלכליות. ביזור המבנה העסקי והסמכויות הניהוליות לרמה של כל מפעל בנפרד, כך שכל מפעל הוא יחידה עסקית וארגונית העומדת בפני עצמה.
  1. שותפויות אסטרטגיות עם גורמים פרטיים.
  1. שינויים בתחומי המשאב האנושי – החלפת כל חברי מועצת המנהלים של המפעלים האזוריים, המורכבת, כמובן, מחברי הקיבוצים. יצירת הדירקטוריון החדש מורכב מאנשים "מוכוונים לניהול עסקי". משתנה גם המשאב האנושי של העובדים מן השורה, מרביתם תושבי עיירות בסביבה. "צריך להתאים אנשים וצוותים לצרכים החדשים, נדרשת פרישת בלתי מתאימים, וכן הסכמי שכר חדשים, מתאימים למצב התחרות כיום".
  1. שינויים בתרבות הארגונית – נדרשים בעקבות המפגש של מנהלים קיבוצניקים עם גורמים פרטיים שנעשו שותפים אסטרטגיים. על מנת לעמוד בתחרות, תרבויות ארגוניות שונות שנפגשות בעולם תחרותי יותר ויותר, מחייבות שינויים.

אתר הקיבוצים
http://www.kibbutz.org.il

משקי
http://www.mishkei.org.il

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מרץ 2003. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

שרות איכותי במגזר הציבורי – הצהרת כוונות ורטוריקה או מציאות קיימת?

  מינהל ציבורי יעיל יותר והקשר לשיתופי פעולה עם גורמים פרטיים ואלכ"רים בשני העשורים האחרונים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *