ראשי » ניהול המשאב האנושי » גיוס מיון והערכת עובדים » מציאת התאמה בין מקצוע לתכונות אופי

מציאת התאמה בין מקצוע לתכונות אופי

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 233, 7 בנובמבר 2000

 

כדי לדעת מה המקצוע המתאים לכישוריו, אדם יכול ל'היבדק' במכון אבחון ומיון, אך לא תמיד ההתאמה לכשעצמה בין הכישורים למקצוע ולעיסוק, עושה את האדם מרוצה מעבודתו. לעתים, אומרת שמחה מכמאל-שי, עובדת סוציאלית שמתמחה בשיקום מקצועי, צריך להתאים את העיסוק לאופיו של אדם, לנטיות לבו, למניע משמעותי בעברו ועוד.

השאיפה היא, במהלך הטיפול הייעוצי, ליצור היכרות מעמיקה יותר של האיש עם נטיות האופי שלו. למשל, הבנת יחסי האנוש שלו בעבודה, יכולתו התקשורתית, האם מתאימה לו סביבת עבודה שיש בה אנשים רבים, או שסביבה כזו 'מלחיצה' אותו. האם מתאימה לו עבודה שמאפשרת מילוליות רבה, או ביטוי אומנותי מסוים. אולי יש לו צורך 'לתת', ולכן ישיבה מול מחשב כל היום, גם אם הוא טוב בזה, לא תיתן לו סיפוק מעבודתו.

לעתים בודקת מכמאל-שי תקופות בעברו של המטופל, אולי ה"פתרון" יימצא שם. "למשל, במה אהב לשחק בגן, ואילו מקצועות העדיף בבית הספר היסודי. דווקא בביה"ס היסודי, שבו הוא נחשף לגירויים רבים, לפני הניתוב למגמות בביה"ס התיכון. אולי הוא אהב שיעור מסוים, ואולי בעצם לא אהב דווקא את המקצוע, אלא את דגם האינטראקציה שהיה בשיעור, וזה יכול להוות בסיס לחיפוש העיסוק המתאים לו".

לפעמים קישור בין כמה גורמים בכמה תקופות, שדומים במשמעותם, עשוי להוביל לזיהוי העיסוק או המקצוע המתאים. "אפילו, למשל, דרך ספרים שהוא קרא ואהב, ספרים שהוא זוכר ושהשפיעו עליו, תכניות טלויזיה שמוצאות חן בעיניו, ומה בתכנית 'מדבר' אליו, וכך לאט לאט להבין מה מרתק אותו".

לא רק הכרת אופיו של אדם יכולה לתרום לזיהוי העיסוק המתאים לו. "אם אדם לא מרוצה מעבודתו, אפשר לפעמים לחפש אם קיים אצלו "דרייב", מניע, שעשוי לגרום לו לרצות מאד לעסוק במקצוע מסוים, גם אם הוא לא הוכשר לזה. למשל, מישהי עברה ניתוח לב פתוח בגיל צעיר מאד, שהיה טראומטי לגביה מבחינת יחס הרופאים והאחיות לחולים, והיא החליטה לעבור לתחום הסיעודי בבית חולים, כי הרגישה שהיא רוצה מאד להביא לשינוי בתחום הזה".

"אם העיסוק מבטא חלק משמעותי באישיותו של אדם, גדול יותר הסיכוי שהוא יעשה את העבודה היטב, ויתמיד בה", אומרת מכמאל-שי.

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

ethosia-logo

כשעולם ה-Big Data פוגש את עולם הגיוס

  ידיעה לעיתונות 18.06.2014 כלים טכנולוגיים הסורקים את הרשת ומנתחים כמויות ענק של מידע הופכים ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *