מייעוץ ארגוני לניהול

מתוך "משאבים", גיליון 179, 24 בספטמבר 1999

 

ראובן שטרן, מנהל "כפר עופרים" (מעין הוסטל ו"בית לחיים" לאוטיסטים בוגרים) הוא יועץ ארגוני במקצועו, ש"הוסב" למנהל לפני כתשעה חודשים. על חוויותיו מן השינוי האישי הוא מספר: "אלה שני תפקידים שונים לחלוטין, לא כל אחד יכול למלא את שניהם (ואני לא אומר זאת מתוך התנשאות).

ראשית, הניסיון הרב באבחון ארגוני, משמש אותי גם כמנהל. הוא מחדד כל הזמן את הרגישות לסביבה הארגונית, ליחסים הבין- אישיים, ומנווט אותי לאבחן את הבעיות עצמן, ולא לטעות ולהסתפק בטיפול בסימפטומים.

דוגמה מתוך העשייה: מנהל קו (מנהל העוסק בליבת העשייה הארגונית) התלונן על טיב השירות שקיבל ממנהל מטה (מנהל הנותן שירות פנימי, כמו כספים, אחזקה וכו'). במקרה זה נטען, שאיכות התחזוקה ירודה, שהחומרים והמוצרים נשחקים, או מתקלקלים מהר. אבחון נכון, שכלל שיחות עם העובדים, העלה כי הבעיה לא הייתה באיכות החומרים או המוצרים, אלא ביחסים אישיים בעייתיים בין מנהל התחזוקה (מנהל מטה) לאחראי הדרכה (מנהל קו) ובינו לבין המדריכים. התכלות החומרים הייתה סימפטום ליחסים אלה.

האם מנהל שהוא יועץ ארגוני, אינו יותר מדי רגיש ורך, יותר מדי מתייעץ עם כפיפים ומשתף אותם, ופחות מדי 'קשוח' ו'שומר מרחק'? אכן, הוא עלול להיראות, בגלל 'עודף' התנהגויות בין- אישיות, כמי שלא שומר די מרחק, זו אחת הבעיות שנתקלתי בהן, אך המשכתי בסגנון הניהול שלי. העדפתי 'להעמיד במקום' את מי ש'עבר את הגבול' מולי, אך הבהרתי והדגשתי כי זה הסגנון שלי, גם אם הוא לא תואם את הציפיות ממנהל.

במשך הזמן מצאתי 'שביל זהב'. אמרתי לעצמי כי לטווח ארוך כדאי לי להמשיך בסגנון הזה, כיון שהוא מתאים לי, הוא חלק ממני ואני מאמין בו. כיועץ ארגוני הרי המלצתי למנהלים – הלקוחות שלי – להיות יותר משתף, חברי, פחות היררכי, יותר 'שטוח'. לא נשברתי, המשכתי, אם כי עליתי קצת למעלה, כי אולי קצת הגזמתי בגישה הפתוחה.

כמנהל שהוא יועץ ארגוני, אני נוהג לקיים סדנאות והרצאות לשיפור מיומנויות שונות. בזמן הצגת מודל כלשהו במסגרות אלה, אפשר שהתגובה תהיה ביקורתית: "אבל אתה לא נוהג כפי שאתה מלמד!". אכן, זה 'סיכון' מסוים. בינתיים זה לא קרה לי. ייתכן שדווקא העשרת המנהלים הכפופים לי בלימוד מיומנויות שונות, חיזקה את מעמדי כמנהל.

כיועץ אני ממליץ על דרך מסוימת, אך המציאות בפניה ניצב המנהל גורמת לו לעתים לנהוג אחרת. ב'שטח' לא תמיד אפשר לפעול לפי התיאוריה

באופן כללי, כמנהל, אתה נוכח לדעת אם אתה מיישם את תפיסותיך כיועץ ובוחן, אם תפיסותיך ועצותיך כיועץ אכן אפקטיביות.

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

גישות הנחיית קבוצות לבכירים וייעוץ ארגוני

ללמוד מהטובים ביותר – הנחיית קבוצות בכירים, יעוץ ארגוני וליווי מנהלים בהנחיית דרור ורדי

הנחיית קבוצות לבכירים בגישת "הקונפליקט".  ללמוד ייעוץ ארגוני ברמה הפרקטית לחצ/י לפרטים על ההטבה המיוחדת לחברי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *