מיומנויות ותכונות החיוניות לעובד בעידן ההיי טק

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 140, 16 דצמבר 1998

מקבצים של מיומנויות ותכונות החיוניות לעובד בעידן ההיי-טק, בתחומי עיסוק שונים, גובשו במסגרת חיבור לתואר שלישי בטכניון, ויכולים לשמש הן את מנהל משאבי האנוש לשם השמת עובד מתאים לתפקיד מסוים, והן ככלי לעיצוב תוכניות לימודים והכשרה מקצועית. פיתחה את הכלי מיכל קולן, מנהלת החטיבה האקדמית במכללת הגליל המערבי, ששימשה בזמן המחקר כמנהלת ביה"ס להנדסאים במכללה.

מקבצי המיומנויות השונים גובשו בעקבות סדרת ראיונות עם מנהל משאבי אנוש וממונים ישירים מ-56 מפעלי תעשיה, בדרך כלל היי טק. בשיטה הנקראת "קונצנזוס נורמטיבי", המרואיינים דימו את פרופיל האדם שהיו מבקשים כי יגיע למפעל כדי להשתלב בפרוייקטים עתידיים.

בתום עיבוד הנתונים מהראיונות, התקבלה רשימה של כ-30 מיומנויות שהן סך כל המיומנויות הנדרשות מעובדים בעולם ההיי-טק, עולם המאופיין בין היתר בידע המתיישן במהירות, בחילופי כמה קריירות במהלך החיים, בחיוניות היכולת האישית לניידות ממפעל למפעל ומתפקיד לתפקיד ועוד.

במסגרת המחקר זוהה, למשל, מקבץ מיומנויות לניהול, שנכללות בו יכולת הבעה, רטוריקה ועוד, או מקבץ לאיש מו"פ, ובו יכולת לניתוח מערכות, ידע המאפשר מעבר מפרוייקט לפרוייקט ועוד. יצוין בהקשר זה, כי מיומנות או תכונה, יכולה להיות במהותה יותר "טבעית", מולדת, או יותר נרכשת, ולכן ניתן לעצב מדיניות חינוך המפתחת או המקנה מיומנויות.

שימוש במקבצי המיומנויות יכול לסייע לאנשי משאבי אנוש בפנייה לאיתור עובד מתאים באמצעות חברת השמה או אצל כל גורם אחר, ולהיטיב בכך את הסיכוי לקליטתו במקום העבודה.

תוכניות ההכשרה והלימוד ראוי שלא יצטמצמו בתחומי ידע, שכן הוא הולך ומשתנה במהירות רבה, אלא בציוד הלומד בכלים המאפשרים לו, בצאתו לשוק העבודה ולאורך שנים, לדעת ללמוד לבדו, לדעת ללקט את הידע הספציפי הנחוץ לו ממאגרי המידע העצומים, לדעת לעבד את הנתונים הרלבנטיים לו, לדעת להשתלב בנושאים חדשניים ועוד.

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת: 

Computerworld

מתוך: http://www.idg.net/

 

בחלק המאמרים העוסק ב:

  • Hiring & Recruiting
  • Match people, jobs faster מאמר המתייחס לפיתוח שיטת מיון ממוחשבת המבוססת על מקבצי תכונות.
  • IS staff hits recruiting circuit מאמר על חשיבות הגורם הממיין.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" אוגוסט 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

המנהל כחונך – העצמה בעידן שינוי ומשבר

   פיתוח תפישת המנהל כחונך ומפתח         מאת: נורית רוזוליו – בן-המוזג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *