ירידת הגיל הממוצע של מנהלים בכירים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 144, 13 ינואר 1999

 

הגיל הממוצע של מנהלים בכירים ירד בשנים האחרונות מ- 50 ויותר, לסביבות 40, אמר היועץ לניהול, יהושע שטאובר, בכנס השנתי של פורום מנהלי העתיד שליד המי"ל. הסיבות העיקריות לתהליך ההצערה הן דינמיות השוק, וההתפתחות הטכנולוגית.

הארגונים היום דינמיים, תזזיתיים, בשל תחרות, פתיחת גבולות ועוד, וההתפתחות הטכנולוגית מניבה מוצרים משופרים ומתוחכמים יותר. לשם כך נדרשים יותר ידע והבנה טכנולוגית, משאב הנתון במידה רבה יותר בידי הצעירים. וכן, ברמה הטכנולוגית הגבוהה, ותקשורת מחשבים מפותחת, ל"שכל" הטכנולוגי חשיבות רבה יותר בהתנהלות הארגון. הצעירים יותר בנויים להתמודד ולתפקד במצב זה, כי זה עולם התוכן שלהם, הם נולדו לתוך הטכנולוגיה הזו, והיא גם מסייעת להם בתהליך הניהול.

לכן, בחלק מן הארגונים ניתן לוותר היום על גורם חשוב – הניסיון. אמנם, ככל שהארגון גדול ומורכב, עולה חשיבות הניסיון, והבגרות הנפשית, שלעתים היא פונקציה של גיל. אך בארגונים בתחילת דרכם,שהפעילות המרכזית בהם היא מו"פ או שיווק בתחילתו, הניסיון חשוב פחות.

תופעה נוספת הנלווית להצערת גיל המנהלים, היא מנהלים שבשנות הארבעים לחייהם כבר מיצו תפקידי ניהול בכירים, ויוצאים לקריירה שניה של יזמות. "בעבר המנהל הבכיר סיים את מילוי תפקידו ויצא לפנסיה, אך היום המנהל הבכיר מסיים תפקידו באמצע או סוף שנות הארבעים, ורוצה 'לעשות לביתו', לנצל את הידע והקשרים, להיות יזם, להשקיע, להצטרף כשותף", אומר שטאובר.

בנוסף, יורדת היום רמת המחויבות ההדדית בין הארגון למנהל: ארגונים מתמזגים, מחליפים בעלים, הארגון מאבד את האופי שלו הקבוע, ונכון הרבה יותר מבעבר להחליף מנהלים. גם המנהל יודע כי תפקידו לא מובטח לו עד גיל 65, והוא והארגון יודעים כי עליו לקחת זאת בחשבון בתכנון הקריירה שלו.

עם זאת, בניהול הצעיר קיימות כמה דילמות: בעייתיות של איש צעיר המנהל מבוגרים ממנו, ויחסם לזה; אלמנט חיי המשפחה – מנהל בן ארבעים עסוק יותר ממבוגר בגידול ילדים קטנים, ומתהוות בעיות המקרינות הן על חיי המשפחה והן על תפקודו בארגון. וכן, בחברות משפחתיות, בהן מקדמים באופן טבעי לתפקידי ניהול בכירים את בני המשפחה הצעירים, מתעוררות לעתים בעיות מנהיגות וניהול, כי לא כל הכפופים להם מעריכים אותם כמתאימים, וסוברים כי הם קודמו לא בגלל כישוריהם.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

המנהל כחונך – העצמה בעידן שינוי ומשבר

   פיתוח תפישת המנהל כחונך ומפתח         מאת: נורית רוזוליו – בן-המוזג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *