ראשי » ניהול המשאב האנושי » יחסי עבודה » יחסי העבודה ו'אמריקניזציה' בשוק העבודה

יחסי העבודה ו'אמריקניזציה' בשוק העבודה

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 212 , 23 במאי 2000

 

האגודה הישראלית לחקר יחסי עבודה מגבשת אמנה חדשה ליחסי העבודה בישראל, כדי להמליץ על "כיווני פעולה שעשויים להציב את יחסי העבודה בישראל על רמה מתוקנת יותר", אומר היו"ר היוצא של האגודה וחבר סגל המחלקה למדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן גוריון, ד"ר רן חרמש.

חוקרים, אנשי איגודים מקצועיים ומנהלי ארגונים, אומר ד"ר חרמש, סוברים כי מצב יחסי העבודה במדינה חמור ביותר, הולך ומתדרדר, ואין רואים כרגע גורם שידחוף, בצורה שיטתית, רפורמה משמעותית בתחום, גם לא ההסתדרות החלשה כיום.

מעורערות יחסי העבודה באה לביטוי בסכסוכי עבודה מרובים, בעבודה בתת-תנאים, במדיניות שכר לא מגובשת, ביכולת מועטה של ארגונים לתכנן את מבנה כוח האדם שלהם לטווח ארוך בשל תחלופה גבוהה של 'עובדי קבלן' ועוד.

בשוק העבודה בישראל הולכת ומתפתחת אמריקניזציה", אומר ד"ר חרמש, "אך בעוד שבארה"ב קיימות מסגרות שונות המנסות להתמודד עם הבעיות, לנו אין כלים לטפל השלכות הרעות של מגמה זו, וגם לא נהנים מיתרונותיה".

מחברי האמנה מקווים כי היא תעודד יוזמות חקיקה בתחום יחסי העבודה, תביא לשינויים במבנה ההסתדרות ובמבנה לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, תשפיע על נוסחי הסכמים קיבוציים וכו',

ארבעה צוותים מטפלים בניסוח האמנה, כל צוות ממונה על תחום מסוים (או כמה תחומים) כגון חקיקה, סכסוכי עבודה, יחסי העבודה במגזרים השונים ועוד. בראש אחד הצוותים נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט סטיב אדלר.

הצוותים אספו מידע על הבעיות בתחומים השונים ועל פתרונות אפשריים, זאת באופן עיוני ממסמכים, מהאינטרנט ועוד, וכן במפגשים עם מעסיקים, מנהלים, אנשי איגודים מקצועיים, נציגי עובדים ועוד. כל צוות יגבש בשבועות הקרובים הצעות נוסח לתחומים השונים, שיחוברו כולם לאמנה.

האמנה תוגש ל"בעלי עניין" בתחום יחסי העבודה, ובהם שרים וראש הממשלה, הנהגת ההסתדרות, ראשי התעשייה וכו', בתקווה שהיא תשמש, לכל אחד מהגורמים, בתחום אחריותו, מעין מצע לפעולה.

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עבודה בחג פורים

   מאת:  עו"ד הילה פורת*         תקציר האם בחג פורים זכאי עובד ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *