ראשי » ניהול המשאב האנושי » יחסי עבודה » חשיבה גלובלית בחוזי עבודה

חשיבה גלובלית בחוזי עבודה

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 188, 30 בנובמבר 1999

 

חברות היי טק ישראליות, הפועלות בחו"ל, מגייסות כוח אדם מקומי וחותמות על חוזי עבודה בלי בדיקה מעמיקה ומפורטת של השלכות חוקי המיסוי ודיני העבודה המקומיים", אומר נועם קרול, מנהל המחלקה לפתרונות כוללים בניהול עובדים במשרד רואי החשבון "ארנסט ויאנג ישראל", שמשתייכת ל"ארנסט ויאנג" הבינלאומית, השניה בגודלה בשוק החשבונאות.

חברות ישראליות, הפועלות באמצעות חברות-בת מקומיות נכנסות לשדה מוקשים ונחשפות לתביעות משפטיות מצד העובדים, להוצאות כספיות גבוהות, לצווי עיכוב תהליכים עסקיים מבתי משפט, לפגיעה במוניטין ועוד.

בצרפת, למשל, נתבעת חברת-בת של חברה ישראלית על ידי עובד, שהיא מבקשת לפטר. חוקי העבודה מקשים על הפיטורין והעובד תובע פיצויים גבוהים וחשיפת מסמכים שונים. "רק בגלל שנחתם חוזה סטנדרטי, שלא הותאם למדינה וללא בדיקה מקיפה". לחברה אחרת בארה"ב, שלא בדקה את תוכנית האופציות שלה הסתבר בדיעבד, שהבטיחה אופציות שלא יכלה לתת. החברה נאלצה להתפשר מחוץ לכותלי בית המשפט ולשלם סכומים גבוהים לעובדים.

"חלק ניכר מהבעיות של חברות עם עובדים בחו"ל", מציין קרול, "נובע מהכנה לקויה של תוכנית חלוקת האופציות". אם התוכנית לא מתאימה לחוקי המיסוי המקומיים, החברה והעובדים ישלמו מיסים גבוהים ללא צורך, והחברה תיחשף לתביעות מצד העובדים בגלל טיפול לקוי בחלוקת האופציות.

בניגוד לתעשיות אחרות בישראל זכות הקיום של תעשיית ההיי טק היא בשיווק מוצרים בחו"ל, ופעילות החברות בחו"ל אכן הולכת ומתרחבת בתחום השיווק, המכירות, התמיכה ולעיתים מחקר ופיתוח. לחברת היי טק הנכנסת לפעילות במדינה זרה יש תוכנית עסקית מגובשת וחברת-הבת מגייסת כוח אדם מקומי בהתאם. אך חברת-האם בישראל צריכה להיות מודעת לייחודיות של כל מדינה מבחינת חוקי העבודה, החוקים בנושא אפליית עובדים, חוקים המגבילים מספר שעות נוספות, חוקי מס וכו'.

"החברות הישראליות", אומר קרול, "אולי לא מודעות מספיק לשוני בין המדינות מבחינת דיני עבודה ומיסוי. יותר מזה, נראה שהן מנסות לחסוך בהוצאות על יועצים, אך לעיתים הן משלמות מחיר כבד כאשר מאוחר מדי לתקן. חברה ישראלית שיש לה חברות-בת בחו"ל חייבת לחשוב בצורה גלובלית, להתייחס לכל חברת-בת כחלק מחברת-האם היושבת בישראל. כמו שלחברה בישראל יש יועצים לשוק המקומי – רואי חשבון ועורכי דין – כך צריכים להיות יועצים לכל חברת-בת שלה".

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עבודה בחג פורים

   מאת:  עו"ד הילה פורת*         תקציר האם בחג פורים זכאי עובד ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *