חלוקת אופציות מתמשכות לעובדים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 225, 27 באוגוסט 2000

 

"אפלייד מטריאלס" העולמית הכריזה על הנהגת תוכנית חדשה לחלוקת אופציות לכל 20 אלף עובדי החברה ברחבי העולם, ובכללם כ – 800 עובדים בישראל. מטרת השיטה היא לקשור את העובדים לטווח ארוך ולמשוך אליה כוח עבודה חדש ברמה גבוהה באמצעות תוכנית אופציות שנתית קבועה. בניגוד למקובל, האופציות לא יחולקו באופן חד פעמי, אלא באופן קבוע בכל שנה, והן יוענקו לכלל העובדים, מהבכיר עד הזוטר ביותר.

יו"ר החברה, ג'ים מורגן, מסביר באמצעות מכתב אישי לעובדים כי השנה יקבל כל עובד קבוע 200 אופציות. כאשר מחיר מימוש האופציה נקבע ל – 75.67 דולר, לפי שער המניה ב- 4 באוגוסט השנה. כיום נסחרת מניית "אפלייד" בשער של כ- 80 דולר, כך שכרגע "הרוויחו" העובדים סכום של כ- 500 ,2 דולר (הפרש בין שווי המניה בשוק לבין מחיר המימוש הקבוע).

התוכנית קובעת כי העובדים יוכלו לממש את האופציות לאורך ארבע שנים, רבע מהכמות בכל שנה. לדברי יו"ר החברה, "התכנית יוצרת קשר בין התגמולים של העובדים לבין הישגיה של החברה וביצועיה בעתיד".

כל עובד בחברה בישראל, ללא קשר לוותק ודרגה, רשאי לרכוש מניות של החברה העולמית. המניות מוצעות לעובדים מדי חצי שנה בהטבה ניכרת: עובד רשאי להפריש בכל חודש 10 אחוזים משכרו, ובתום התקופה החברה רוכשת עבורו מניות בהנחה של 15 אחוז לפחות.

בנוסף להטבה זו, העובדים צברו רווחים מטיפוס המניה כלפי מעלה. למשל, ב- 30 בנובמבר '99 רכשו העובדים מניה ב- 9.22 דולר, בעוד ששווייה בשוק היה 7.48 דולר, וב- 31 במאי השנה הם רכשו מניה ב- 7.42 דולר, בעוד שמחירה בבורסה היה 5.83 דולר. מנתוני החברה עולה כי כ- 80 אחוזים מעובדי החברה בישראל הצטרפו לתכנית רכישת המניות של חברת "אפלייד" העולמית.

ניתן להמחיש את הערכים בדוגמה הבאה: עובד שמרוויח 15 אלף בחודש, והפריש 10 אחוזים משכרו למניות, הרוויח בתכנית האחרונה רווח מיידי של 080 ,2 דולר (529 ,8 ש"ח), בחצי שנה (הרווחים כמובן חייבים במס).

 

"אפלייד מטריאלס" היא חברה מובילה בעולם בפיתוח וייצור מערכות לייצור שבבים לתעשיית המוליכים למחצה, ומניותיה נסחרות בנסדא"ק. "אפלייד" העולמית דיווחה על מכירות שיא של 7 .2 מיליארד דולר ועל רווח שיא של 604 מיליון דולר ברבעון השלישי של השנה, לעומת מכירות של כ- 5.1 מיליארד, ורווח של 256 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. גם החטיבה ישראלית של החברה נמצאת בגידול מואץ ומתכננת להגיע בשנים הקרובות למכירות של מיליארד דולר לשנה.

 

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

מהן אופציות, שאלות נפוצות, מילון מונחים ועוד

מתוך:http://www.themarker.com/

 

קישורים רלבנטים באתר:

יכול לעניין..

הילה פורת

התיישנות חופשה שנתית

  מאת: הילה פורת, עו"ד * סעיף 31 לחוק חופשה שנתית, התשי"א-1951 (להלן – החוק), …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *