'הסודות שסחפו את אובמה לנשיאות'

 

"הסודות שסחפו

את אובמה לנשיאות"

 

מאת: נורית נחום,

יועצת סרטי הדרכה בספריית מולטידע www.multiyeda.co.il

 

 

כיצד הפך סנטור שחור וכמעט-אלמוני מאילינוי בתוך ארבע שנים בלבד לנשיא ארצות הברית? איך אדם, שבקושי שמעו עליו ב-2004, נבחר לנשיאות ב-2008? התשובה טמונה בשליטה המופלאה של ברק אובמה בחמשת הסודות של הנואמים הטובים בעולם. סודות לתקשורת יעילה, היכולים לסייע לכל אדם גם בחייו האישיים והעסקיים.

בסרט-הדרכה חדש בספריית מולטידע מפרט ריצ'רד גרין, מומחה עולמי לתקשורת ומנתח נאומים, שייעץ בין היתר לנסיכה דיאנה, את הסודות, שסחפו את אובמה לנשיאות:

לחצ/י לצפיה בקטע מהסרט (טעינת הסרט עלולה להימשך מספר שניות)

הסוד הראשון – שימוש יעיל במילים, בטון דיבור ובשפת גוף: ברק אובמה יודע כיצד להשתמש במילים (המהוות 7% מהמסר) באופן המאפשר להתחבר לכל מילה, שהוא אומר. הוא אינו מתפאר בשפה מקצועית, שאיש אינו מבין, ומאוד אוהב לספר סיפורים. כשהוא מתאר את אביו, למשל, במקום לומר "הוא היה עני", אומר אובמה: "אבי גדל כרועה עזים ולמד בצריף עם גג מפח".  זה משכנע הרבה יותר ממסירת מידע אין סופי.

אובמה יודע לעבוד בצורה מבריקה עם טון הדיבור (המהווה 38% מהמסר). מונוטוניות? לא בא בחשבון. אובמה מגוון ללא הרף באמצעות שינוי עוצמת הקול, שינוי קצב הדיבור ושינוי גובה הצליל. כאשר הוא רוצה להדגיש מסר חשוב במיוחד, הוא מאט את קצב הדיבור ומנמיך את קולו. זה כמו לקחת עט סימון צהוב ולהגיד: המשפט הזה חשוב מאוד! ניתן לעשות זאת גם באמצעות רי-וו-ח בין מילים ("זה – חשוב – מאוד") או בין הברות ("זה ח-שוב מ-אוד"), וכמובן – אפשר לשתוק! הפסקות בין המילים הן כלי בעל עוצמה רבה. אפילו מרטין לותר קינג לא אמר "יש לי חלום שיום אחד…" אלא "יש לי חלום" הפסקה, הפסקה, "שיום אחד… " 

שפת גוף היא בעלת המשקל הגבוה ביותר במסר (55%!) והיא יוצרת רושם חזותי מכריע. שימו לב שאצל ברק אובמה הכתפיים תמיד מורמות. כמו כן הוא מקפיד לשמור על תנועות ידיים כלפי מטה (כאילו נוטע את המסר באדמה) ובתוך מסגרת הכתפיים, מה שמכונה "אזור הכוח". כאשר הקהל מגיב או צוחק, אובמה שותק, מקשיב, ממקד את מבטו ושומר על קשר עין עמו. חשוב לזכור, שהגוף לא משקר אף פעם ותמיד מדבר ראשון. באמצעות  שפת גוף אפשר גם לזהות אם העומד מולך איבד את הקשב ואז להגיב בהתאם באמצעות שינוי הנושא, גיוון הקול, שאילת שאלה וכדומה.

 

Barack Obama

הסוד השני – המסר החד והמשכנע: נדמה, שאין אדם בעולם, שאינו מכיר את סיסמת הקמפיין של אובמה: "כן, אנחנו יכולים!", ונראה שאין מי שאינו זוכר את המשפט של מרטין לותר קינג "יש לי חלום!". הסוד הוא להעביר מסר קצר, ברור ומשכנע. המשפטים האלה מכילים בתוכם מחשבות, תחושות ורגשות. לפני שתדבר, החלט מה אתה רוצה שהקהל ייקח איתו. מה המסר שלך? שאל עצמך "מה אני מרגיש ומה אני רוצה?" והעבר זאת לקהל. 

הסוד השלישי – ביטול המחיצה עם הקהל: אחת הסיבות, שאנשים הגיבו בעוצמה כזאת לברק אובמה בנאום הפתיחה הראשון שלו ב-2004 ולאחר מכן, היא, שהם לא חשו, שהוא מטיף להם. הם חשו, שהוא משוחח איתם. וזה הסוד – לשוחח עם הקהל, שלא ירגיש כאילו מטיפים לו. אם נציג על רצף את היעילות בתקשורת נאמר, שבצד היעיל של הרצף נמצאים הנואמים, שנותנים תחושה של שיחה. לעומתם, בצד הלא יעיל של הרצף נמצאים האנשים, שמופיעים, כשהם עצמם נמצאים במרכז, ובאמצע – נמצאים אלה, שמעבירים מצגות, כשהכול מרוכז במידע.

הסוד הרביעי – ארבע שפות: ריצ'רד גרין, שכאמור ייעץ לנסיכה דיאנה, הבין, שאין שום דרך, שהיא ובעלה יוכלו לנהל מערכת יחסים מוצלחת, שכן הם דיברו ב"שפות שונות". דיאנה דיברה בשפה החזותית ובשפת הרגש ואילו הנסיך צ'ארלס תיקשר בשפה השמיעתית ובשפת העובדות. הסוד הוא להבין, שאנשים קולטים מידע בדרכים שונות. מי ששולט בכל ארבע "השפות" יוכל להיכנס לעולמם של אנשים שונים ולתקשר עם כולם. הבנת השפות השונות, שמפורטות בסרט המצורף, היא הדבר החשוב ביותר שתוכל לעשות למען מערכות היחסים העסקיות והאישיות שלך. 

הסוד החמישי – להט אמיתי: זהו הסוד החשוב מכולם. בכל פעם שאתה מדבר, בבית או בעבודה, לאדם אחד או לרבים, חשוב שיניע אותך להט אמיתי. זה חייב לבוא מהדחף שלך להטביע חותם ולשנות משהו. איך מוצאים את הלהט? איך ברק אובמה מצליח להדליק קהל של עשרות אלפי אנשים? יש לשאול את השאלה הנכונה, והיא לא "מה אני רוצה להגיד?" אלא "מה מלהיב בנושא שאני מדבר עליו?". אתה חייב להתלהב כדי להלהיב אחרים. אתה צריך להיות בעל השראה כדי להלהיב אחרים. הם המוקד, אבל אתה צריך קודם כל להדליק את האש  בתוך עצמך. הלהט חייב להיות אמיתי ולא מזויף.

ברק אובמה השיג את העלייה המטאורית, כי הוא השתמש בכללים הללו בצורה עקבית, תחת המיקרוסקופ של אומה שלמה, שתגמלה אותו על כך. אתה יכול לעשות אותו דבר. שימוש באותם כללי תקשורת ששירתו אותו בדרך להצלחה, יובילו גם אותך להישגים ויסייעו לך בן היתר להעביר פרזנטציה בדרך יעילה ומקצועית.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" יוני 2009. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

המנהל כחונך – העצמה בעידן שינוי ומשבר

   פיתוח תפישת המנהל כחונך ומפתח         מאת: נורית רוזוליו – בן-המוזג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *