הכשרת יועצים בתחום האתיקה

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 238, 19 בדצמבר 2000

 

עמותת "שבי"ל (שקיפות בינלאומית) ישראל", ואיפ"א, האיגוד הישראלי לפיתוח ארגוני, פתחו באחרונה קורס ראשון מסוגו להכשרת יועצים ארגוניים בתחום האתיקה הארגונית. בוגרי הקורס יוכלו לסייע לארגונים לבנות תכנית אתיקה, ובמידה מצומצמת יותר אולי גם למלא תפקיד של ממונה אתיקה בארגון. הקורס מורכב משני שלבים. השלב הראשון כולל מפגשים עם ראשי שבי"ל והתומכים בעמותה, ובהם פרופ' דב יזרעאלי, ד"ר לאה שילה ופרופ' אסא כשר. על התכנים במפגשי השלב השני ממונה איפ"א.

 

קורס זה נפתח כפעילות משלימה לפעילויות אחרות אשר נעשות בתחום האתיקה:

 

  1. הצעת חוק בנושא אתיקה – על מנת לעודד, לפתח וליישם תכניות אתיקה בארגונים, בשיטת "המקל והגזר". מטרת החוק לעודד מנהיגות של מניעת עבירות של עובדים וארגונים בכמה תחומים, ובהתאם – תגמול ארגונים ומנהליהם במקרה של עבירה, על-ידי הפחתת העונש במידה משמעותית.

 

  1. הפעלת תוכניות אתיקה – לארגונים רבים בארץ יש קוד אתי, אך למעטים יש תכנית אתיקה חיה ופועלת. צפוי כי החוק המתוכנן ידרבן ארגונים לגבש ולהפעיל אצלם תכניות אתיקה. אפקטיביות של תכנית אתיקה תיבחן, בעת הצורך, בבית המשפט למשל, על-פי סדרת כללים הבודקים את אפקטיביות התכנית.

 

  1. הגדלת רווחיות הארגון – סקרים בארה"ב הראו כי ארגונים שיישמו תכנית אתיקה הגבירו, לאורך זמן, את רווחיותם.

 

  1. מיקוד חשיבות האתיקה – תחום האתיקה הוא תחום חדש בישראל, וניתן להניח שלא קל, עדיין, להסביר ולשכנע הנהלות ארגונים כי קיים קשר ישיר בין יישום תכנית אתיקה לבין רווחיות, טוענת עו"ד יסמין קשת, סמנכ"ל לענייני משפט ב"שביל.

 

כדוגמה ישראלית להגברת הרווחיות בעקבות תכנית אתיקה, מציינת עו"ד קשת את "התעשייה האווירית", שהתחילה לפני חמש שנים ביישום תכנית אתיקה, ובמקביל הלכה ועלתה רווחיות החברה. "בעיני הלקוחות האמריקאיים של התעשייה האווירית נראה היה מוזר שאין לחברה תכנית אתית, והם דרשו זאת. נראה כי יישום התכנית הגביר את הפתיחות ושיפר את הקשרים בין החברה ללקוחותיה הזרים".

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת"  יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

ניהול ערכים תשוקתיים – רגשיים, אתיים, כלכליים ומשחק הערכים לילדים ולמשפחה

מאת: שמעון דולן, סלבדור גרסיה ואבישי לנדאו     *  איך יוצרים ומשמרים את הלהט …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *