ראשי » ניהול המשאב האנושי » יחסי עבודה » החובה על ניהול פנקס עבודה חלה על המעסיק גם במתכונת העסקה משולשת

החובה על ניהול פנקס עבודה חלה על המעסיק גם במתכונת העסקה משולשת

 

 מאת:  עו"ד הילה פורת*    rtf1662717521_291812631

 

בשע"מ 19220-05-10 מדינת ישראל – משרד התמ"ת נ' א. דינמיקה שרותים 1990 בע"מ ואח' (ניתן ביום 29.1.2013, ע"י כב' השופטת י' הופמן), נדון כתב אישום נגד חברה המעניקה שירותי ניקיון (להלן – הנאשמת) ומנהלה. במסגרת התקשרות בין הנאשמת לבין המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה (להלן – סורוקה), סיפקה הנאשמת לסורוקה שירותי ניקיון ועבודות תחזוקת חצר.

 

בית הדין האזורי לעבודה דחה את טענת הנאשמים שלפיה די ברישום שערכה סורוקה על מנת לקבוע כי הנאשמת עמדה בחובה המוטלת עליה בדבר ניהול פנקס בדבר שעות עבודה. בית הדין קבע כי החובה בחוק שעניינה ניהול פנקס שעות עבודה – היא חובה המוטלת על המעסיק עצמו. חובה זו חלה גם כאשר מדובר במתכונת העסקה משולשת וגם במקרים בהם ה"משתמש" ערך את רישומי הנוכחות ודיווח על שעות העבודה למעסיק.

 

בית הדין קבע כי החובה לנהל או לכל הפחות לפקח ולהחזיק את הרישומים בדבר שעות עבודתו ויתר המסמכים הרלוונטיים מוטלת על הנאשמת כמעסיקתו של העובד, גם אם דיווחי שעות העבודה לא נערכו על ידה בפועל אלא על ידי אחרים (ובמקרה הנדון בהכרעת הדין – ע"י המשתמש), זאת לאור מתכונת העסקתו הבלתי שגרתית של העובד של הנאשמת.

 

בית הדין קבע כי לאור הגמישות בתבניות ההעסקה השונות הקיימות בשוק העבודה, אין כל בעייתיות בכך שהמשתמש יערוך את רישום שעות העבודה בפועל, אלא שעל המעסיק לבצע מעקב על רישום זה ולוודא כי זה תואם וממלא את כל דרישות החוק.

 

אין להטיל את האחריות לניהול רישום הנוכחות על סורוקה, אלא חובה זו מוטלת על הנאשמת כמעסיקתו של העובד. מכל מקום, אין כל מניעה כי הנאשמת תשתמש בנתונים וברישומים שערך המשתמש, אולם גם לה צריך להיות מנגנון המאפשר ניהול ופיקוח על שעות עבודתם של עובדיה.

 

בין היתר, בהכרעת הדין בית הדין הרשיע את הנאשמת בעבירה בגין אי ניהול פנקס שעות עבודה בניגוד לסעיפים 25 ו-26א לחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951 ואת מנהלה בביצוע עבירה בגין אי ניהול פנקס שעות עבודה בניגוד לסעיפים 25, 26א ו-27 לחוק זה.

 

* עו"ד הילה פורת, מומחית בדיני עבודה, מחברת הספר "דיני עבודה המדריך המלא" שיצא במהדורה חדשה בסוף חודש דצמבר 2012. הכוללת התייחסות מפורטת לחידושים בתחום דיני העבודה (כולל החוק החדש להגברת האכיפה). ומנהלת אתר עולם העבודה www.hilaporat.co.il

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עבודה בחג פורים

   מאת:  עו"ד הילה פורת*         תקציר האם בחג פורים זכאי עובד ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *