הורות משפחה ועבודה

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 212, 23 במאי 2000

 

עובדים רבים, נשים וגברים, שהם גם הורים, מתחבטים ומוטרדים היום מיכולתם לשלב בצורה נכונה וטובה בין תפקודם בעבודה, לתפקודם כהורים, בין שאיפתם להצליח בחיי העבודה בלי לפגוע בחיי המשפחה, ולהיפך. רגשות אשמה ותסכול בשל תפקוד לקוי כהורים, משפיע לרעה על התפקוד במקום העבודה.

הקונפליקט חריף היום יותר מבעבר, אומר חיים עמית, פסיכולוג חינוכי ויועץ ארגוני, בשל שלושה גורמים: התפתחות הגישה הפמיניסטית, שנתנה לגיטימציה לאמהות לפתח קריירה משלהן, הצורך בהצטיינות בחברה התחרותית, המועצם על-ידי הארגון, הדורש מעובדיו להשקיע מאמצים ולהצטיין, וכן ערעור הסמכות ההורית, שבגינה, כדי להיות הורה טוב, צריך להשקיע יותר מבעבר.

עמית, המשמש כיו"ר "המרכז להורות ומשפחה" במכללת סמינר הקיבוצים, מדווח על תחילתה של פעילות מגוונת (יחד עם יועצת ארגונית נוספת מהמרכז, מירה זילברמן) לשיפור המודעות ויכולת ההתמודדות בקונפליקט שבין הורות לעבודה. כמו כן, המרכז יקיים סדנאות והרצאות במקומות עבודה לעובדים שהם הורים, וכן תיפתח קבוצת הדרכה ודיון, בנוסף למאמרים לקריאה, באתר האינטרנט של המרכז. היום, מציין עמית, מצפים גם מגבר להיות הורה טוב, ולא רק מפרנס. בישראל, הוא מוסיף, בהשוואה לארה"ב, אחוז גבוה יותר מקרב הנשים העובדות הן נשואות, וזה עושה את הקונפליקט אצלנו יותר משמעותי.

בסדנה יינתן ידע תיאורטי על תהליכים חברתיים ותרבותיים שגורמים ותורמים לקונפליקט שבין הורות לעבודה, ייערכו תרגילים והתנסויות שמטרתם להגביר בקרב המשתתפים את המודעות לקשיים שבו הם נתונים, לשפר את הבנת התהליכים הפסיכולוגיים שבקונפליקט, ולחשוב על דרכי התמודדות ופתרונות.

עמית מציין לדוגמה כמה דרכים להתמודדות נכונה. למשל, חלוקה ברורה של נטל התפקוד המשפחתי בין ההורים, במיוחד בגיל הרך, ארבע-חמש. ההסדר גם יכול להשתנות לאורך תקופה זו, בוריאציות שונות, אך חשוב ששני ההורים ירגישו שלמים עם ההסדר, ושלא תהיה בו עמימות, הגורמת תסכול, ושממנה נפגעים גם הילדים.

דרך נוספת היא "הורות מורחבת", כלומר "לחזור קצת להסדר הקהילתי, שבו ילדים גדלו בקרב הקהילה, כמו משפחה מורחבת של כמה דורות, שעדיין נהוגה בקרב עולים מרוסיה, או גם בקרב בני משפחה אחרים, כמו דודים, ולא רק המשפחה הגרעינית המצומצמת. עמית מציין מסר של הילארי קלינטון, בספר שכתבה, שבו היא מצטטת פתגם אפריקאי ישן כי "דרוש כפר שלם כדי לגדל ילד".

אפשר גם להרחיב יישומו של רעיון ותיק, פתיחת מעון או גן ילדים במקום העבודה, המאפשר להורה, בזמן העבודה, 'לקפוץ' לרגע לשם כדי לראות את ילדו.

קישורים נוספים שנמצאו בידי מנהיגים ברשת:

 

It's a Balancing Act: A Steelworker Guide to Negotiating the Balance of Work and Family Responsibilities

מתוך:  http://www.uswa.ca/

 

Balancing Work and Life

מתוך:  http://womenswire.com/

 

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" יולי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

נעים בארגונים

 מאת: יעל אשד *      www.eshedyael.co.il  המשאב האנושי – נכס אין ערוך לו בארגון.  …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *