ראשי » ניהול המשאב האנושי » גיוס מיון והערכת עובדים » גיוס מנהלים בתקופת מיתון

גיוס מנהלים בתקופת מיתון

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 302, 15 באפריל 2002

לחץ לקבלת מידע נוסף

 

מהי ההתניידות הנכונה למנהל הצעיר במשק של מיתון? איך כדאי לו לנהל את הקריירה שלו היום? מה מטרת הקריירה? מהם אפיקי הפיתוח והקידום למנהלים? ואילו מנהלים ומנכ"לים השוק מחפש כיום?

לשאלות אלה ונוספות ניסו להשיב שלושה מנהלים של חברות השמת בכירים, במפגש השנתי של "פורום מנהלי העתיד", שהתקיים במלון "קראון-פלזה" בתל-אביב. (הפורום פועל במסגרת המרכז הישראלי לניהול,המי"ל).

מנכ"ל "מכון אדם", אפי טנדלר, הזכיר לנוכחים כי לפני שנים הקריירה באה לשרת את רצונה של אמא: להיות רופא או עורך דין, ולעבוד בקופת חולים, בשביל הקביעות.

היום הקריירה משרתת את אמא, אבל בדרך אחרת. טנדלר המשיל את הקריירה לחברה שמניותיה נסחרות בבורסה: הרזומה האישי הוא כמו מאזן, שמורכב בין היתר מהון עצמי (קורות החיים), פחת (כשלים), וגם כמה 'בלופים', כמו במאזן.

כמו חברה הרוצה שמניותיה בבורסה יעלו, כך גם הקריירה רצתה עד לפני שנתיים יותר ויותר אופציות, ולא כל כך הקפידה על התפתחות ההון העצמי. היום, גם המניות והאופציות של הקריירה נפלו ב- 80 אחוז. הבורסה סולידית יותר, והקונה, כלומר הדירקטוריון המחפש מנהל לעסק, רוצה שההון העצמי של הקריירה לא יהיה יותר נמוך מהמחיר שהדירקטוריון מוכן לשלם.

נורית ברמן, מנכ"ל "עמדה", סיפרה כי במפגשים עם לקוחותיה – מנהלים שמחפשים משרה – היא והלקוח מתייחסים לקריירה שלו כמו היתה הפנטזיה שלו. ולכל אחד פנטזיה משלו על התפתחותו המקצועית, שמקורה באישיותו וברצונותיו.

היבטים נוספים בתהליך הייעוץ וההשמה בתקופת מיתון:

  • אבחנה יותר משמעותית בין המצאי לבין הצורך האישי.
  • אבחנה בין הרצון להתקדם במסלול ניהולי איטי מאד ומובנה, לעומת רצון להתקדם בזינוקים ובקפיצות. כיום מסלולי הקידום הרבה יותר איטיים ומדורגים.

גיל אלון, מנהל השלוחה הישראלית של "היידריג אנד סטרגלס", המתמחה בהד הנטינג, רתם את האמירה "החיפזון מן השטן", כדי להמליץ לשומעים להיות זהירים מאד במימוש הרצון להחליף מקום עבודה. "מי שלא חייב להתנייד היום, שלא יתנייד. מי שחייב, שיתנהג כאילו זה מצב רגיל. כלומר, לנסות לכוון את התניידותו כך שתעלה בקנה אחד עם תכניותיו ארוכות הטווח מבחינה מקצועית. לא להחליט לאן ללכת בהתחשב בזה שסקטור מסוים חלש כרגע, או סוג מסוים של מנהלים פחות נדרש היום. המים מכסים היום, וכשהם יירדו, יתגלו הרבה אפשרויות שלא גלויות היום".

גיוס מנהלים בכירים:

  • תחלופת המנהלים גדולה היום. יתכן שהסיבה לכך היא כי ארגונים מנצלים את ההיצע הגבוה כדי להחליף מנהלים פחות טובים, בטובים יותר. הסבירה רחי ורטהיימר, מנכ"ל "הדרך לפריצת דרך" לייעוץ ארגוני, ניהולי ואישי.
  • בשוק יש דרישה גדול למנכ"לים, הוסיפה נורית ברמן.
  • מעדיפים היום מנהלים עם 'שיער לבן'. ארגונים מחפשים היום ניסיון, אשר נצבר עם הגיל. אדם כזה מביא קריירה שנבנתה בתהליך סולידי, צעד אחר צעד.
  • הגיל הגבוה הוא יתרון היום. לפני שנה וחצי, אם היינו מציגים לתפקיד ניהולי מועמד בן 50, היינו מתנצלים, ואומרים שיש לו אנרגיות כמו בן 20.
  • המאפיין של דור המנהלים שצמח בחמש השנים האחרונות הוא זינוקים נחשוניים, ודווקא למנהלים אלה צפויה בעתיד בעיה של מיצוב עצמם כמנהלים כיוון שיחסר להם הפרופיל הניהולי של תהליכי התפתחות, שנדרשים לעשות מנהל למנהל בשל.
  • הביקוש למנ"כלים גדול היום לאין ערוך מן ההיצע, טען גם גיל אלון.
  • מועצות מנהלים מחפשות היום דווקא מנכ"לים שחוו בקריירה שלהם לפחות פעם אחת עליה וירידה עסקית, כלומר מנהל שהתנסה בהתמודדות במצבי משבר.
  • מנכ"לים רב-תחומיים מבוקשים יותר, בעוד שלפני המשבר חיפשו לתפקיד מנכ"ל במיוחד אנשי שיווק, כדי שימכרו את ה"חלום", הוסיף גיל אלון.

 

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

ethosia-logo

כשעולם ה-Big Data פוגש את עולם הגיוס

  ידיעה לעיתונות 18.06.2014 כלים טכנולוגיים הסורקים את הרשת ומנתחים כמויות ענק של מידע הופכים ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *