ראשי » ניהול המשאב האנושי » יחסי עבודה » אפשרות קיזוז חוב של עובד לחברה שאינו נובע ממערכת יחסי העבודה

אפשרות קיזוז חוב של עובד לחברה שאינו נובע ממערכת יחסי העבודה

 

 מאת:  עו"ד הילה פורת*    rtf1662717521_291812631

 

דני עבד כטכנאי במשך שנה וחצי עד לפיטוריו, בחברה המספקת שרותי תקשורת בינלאומית. 

בשבעת החודשים האחרונים לעבודתו, השתמש דני, כאזרח, בשרותי החברה בה עבד, ובחר להתקשר לחו"ל מביתו, בעניניו הפרטיים. 

במשך אותם חודשים בהם התקשר דני לחו"ל דרך אותה חברה, נשלחו אליו, לביתו, חשבונות לתשלום בגין השיחות שביצע. דני לא שילם אף לא אחד מחשבונות אלו. בין דני לבין החברה לא היה כל סיכום לפיו דני פטור מתשלום עקב השימוש שעשה בשרותי החברה. 

מעבידו של דני שואל האם ניתן לקזז מהסכומים שיועברו לדני בתלוש השכר האחרון (לרבות שכר עבודה אחרון) את חובו של דני לחברה ?

תשובה

סעיף 25(ב) לחוק הגנת השכר, התשי"ח-1958, קובע כי במקרה שעובד חדל לעבוד אצל המעביד, רשאי המעביד לנכות משכרו האחרון של העובד כל יתרה של חוב שהעובד חייב לו, לרבות מקדמות. 

לענין זה, נקבע בבית הדין הארצי לעבודה כי מותר לנכות רק סכום חובה קצוב (סכום ששיעורו ברור ומוחלט או ניתן לחשבו באופן שאינו שנוי במחלוקת).

אך בסעיף הנ"ל בחוק הגנת השכר, מדובר על חוב שנובע מיחסי עובד – מעביד.

בדב"ע לט/2-31 הודיה, מושב עובדים להתישבות שיתופית בע"מ – רפאל שרעבי (פד"ע י"ב 391), מדובר היה על אדם שעבד כמזכיר מושב וגם היה חבר באותו מושב, והמושב סבר כי הוא רשאי לקזז מן הסכומים העומדים לרשות המזכיר את חובותיו למושב בתור חבר מושב. 

ביה"ד הארצי קבע כי מותר לקזז מן הסכומים שעומדים לרשות העובד חובות הנובעים מיחסי עובד ומעביד, אך אין לקזז חובות אחרים, כגון: חובות שבין חבר לבין המושב, הנובעים מחברות במושב. 

נראה, אם כן, כי החברה אינה רשאית לקזז משכרו האחרון של דני את חובו של דני לחברה, שנבע משימושו הפרטי בשרותי החברה.

 

* עו"ד הילה פורת, מומחית בדיני עבודה, מחברת הספר "דיני עבודה המדריך המלא" שיצא במהדורה חדשה בסוף חודש דצמבר 2012, הכוללת התייחסות מפורטת לחידושים בתחום דיני העבודה (כולל החוק החדש להגברת האכיפה) ומנהלת אתר עולם העבודה.

www.hilaporat.co.il

 

קישורים רלבנטים באתר:

 

 

 

 

 

 

 

 

יכול לעניין..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

עבודה בחג פורים

   מאת:  עו"ד הילה פורת*         תקציר האם בחג פורים זכאי עובד ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *