אימון עסקי ואישי כמרחב ביצועי

מאת: דניאלה איילה גריין, מאמנת עסקית ואישית,  Do it ייעוץ והדרכה

  

בשנים האחרונות התפתח אצלנו ענף חדש בתחום הייעוץ הארגוני – אימון עסקי.

אימון אישי או עסקי הוא היום הטרנד הכי חם בסביבה. אם אין לך מאמן אישי או לפחות מאמן עסקי בעבודה, אז כנראה שאתה ממש לא מעודכן או שהבוסים שלך לא ממש אוהבים אותך.

כמו הרבה דברים אחרים, גם את השיטה הזו יבאנו מאמריקה, שם התופעה של מאמן אישי או עסקי מוכרת וידועה. המושג "אימון" מוכר לנו מעולם הספורט, שבו תפקיד המאמן הוא לשפר את היכולות של הספורטאי באמצעות אבחנה, הדגמה, משוב וארגון תוכנית אימונים הכוללת מטרות. במילים אחרות, בעולם הספורט תפקידו של המאמן הוא לפתח את היכולות של הספורטאי או של קבוצת הספורטאים ולעזור להם להגשים את שאיפותיהם.

הרעיון והמושג של אימון עסקי או אישי התפתח בדיוק מאותו עולם המושגים של הספורט. גם בעולם העבודה או בסביבה האישית של המאומנים תפקיד המאמן הוא לעזור, לתמוך, ללמד ולהביא את המאומן שלו להישגים, לחיזוק יכולות ולהגשמת מטרות אותן לא היה מצליח להגשים לבדו.

העבודה במשותף עם אדם נוסף, שהוא המאמן, יוצרת מחויבות גבוהה של המאומן להשגת מטרותיו, מגבירה את היכולת שלו ומאיצה את השגת המטרות.

ה –ICF – הפדרציה הבינלאומית למאמנים, מגדירה אימון מקצועי כתהליך מתמשך של יחסים מקצועיים, המניע אנשים להגיע לתוצאות יוצאות מגדר הרגיל בחייהם, במסלולי הקריירה שלהם, בעסקיהם ובארגונים בהם הם פועלים. במהלך תהליך האימון, הלקוחות מעמיקים את למידתם, משפרים את ביצועיהם ומעלים את איכות חייהם.

אימון מכסה תחומים רבים: החל משינוי בחיים הפרטיים ועיצובם מחדש וכלה בפיתוח מיומנויות הקשורות לעבודה.

על מנת לעשות זאת, המאמן משתמש בתהליך של שיקוף על ידי שאלות, המוביל לגילוי עצמי אצל המאומן, מפתח אצלו אחריות לחייו ומספק לו מבנה, תמיכה ומשוב לתהליך.

מבנה כללי של אימון:

בניית יחסי אמון בין המאומן למאמן – הגדרת החוזה האימוני ויצירת כימיה.

הגדרת ציפיות להצלחה.

הגדרת דרכי פעולה להשגת המטרה ו/או החזון.

קביעת יעדים ריאלים.

ביצוע.

משוב ומעקב.

וכמובן תמיכת  המאמן לאורך התהליך.

מרכיבים אלו מאורגנים בתוך מודל האימון, המהווה מסגרת מסודרת לתהליך, שבסופו יושגו מטרות המאומן.

תהליך האימון יכול להתבצע בתחומים שונים, בהם רוצה המאומן ליצור שינוי, כאשר הוא מחויב באופן מלא ליצירת השינוי.

המאמן משקף למאומן תהליכים התנהגותיים ומעשיים בהם הוא נוקט, הגורמים לו, לעיתים, להישאר באותה נקודה לאורך זמן.

לאורך התהליך, מתחיל המאומן ליצור שינויים מעשיים, הבאים לידי ביטוי בדרכי ביצוע ובהתנסויות שונות מאלו שהיו מוכרות לו עד עתה.

המאמן מסייע למאומן ליצור הצלחות בדרכו עד להגשמת המטרה שלשמה חברו.

המאמן, יחד עם המאומן, מצביע על חוזקות המאומן ועל אותן נקודות שעליו לשפר, ועל ידי עשייה מחודשת שמקורה במודעות ובהבנה, יוצרים את השינוי המיוחל.

אז שיהיה אימון מוצלח לכולם.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מרץ 2006. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

יכול לעניין..

מה יעזור מחשב משוכלל אם אינו מחובר לחשמל?

    מאת: בני מרגליות *   שישי בצהרים, עוד מעט שבת. קניתי עיתונים והרהרתי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *