אימון עובדים להתמודדות עם לחץ

הרחבה לכתבת משאבים, גליון ,196, 01 בפברואר 2000

 

עובדים בכל דרגי הארגון מתפקדים היום בסביבה דינמית, מורכבת ולחוצה. תפקוד העובד ובריאותו הנפשית והפיזית מושפעים מהתחרות המקצועית, מורכבות המטלות והדרישה להישגים מהירים, בזמן שהביטחון במקום העבודה קטן.

ארגון צריך היום להשקיע משאבים בהכנת והדרכת העובד להתמודדות עם מצבי לחץ, לא פחות מנכונותו של הארגון להשקיע בנפגעי לחץ, אומרת ד"ר רחל ארהרד, ראש החוג לייעוץ חינוכי באוניברסיטת תל אביב.

בהסתמכה על תיאוריות שונות, ד"ר ארהרד גיבשה מודל להגברת יכולת ההתמודדות של עובד בסביבה דינמית ולחוצה, שיישומו יסייע ליצור (או לשפר) כישורים וכלים מנטליים לחיי היומיום של העובד.

בעבר, מציינת ד"ר ארהרד, היה נהוג יותר לומר כי 'זה אופיו של האיש, זה בטבע שלו', אך היום מבינים כי אפשר לשפר התנהגויות, לטייב אותן, להשקיע בעובד ולהשפיע על יכולתו להתמודד ולתפקד.

המודל מורכב מארבעה עקרונות מרכזיים, שניתן ליישמם בדרכים שונות, כמו סדנאות, ימי עיון, ייעוץ וכדומה, ובכלל לאמצם כתפיסה, כאורח חשיבה. ארבעת העקרונות הם: פרופורציה, אלטרנטיבות, פרספקטיבה, אמונה (ובראשי תיבות "פאפא").

פרופורציה: פיתוח יכולת ראיית דברים כנתונים במעגל הגדול של החיים. "לראות כי הנושא הבעייתי שבמסגרת העבודה, הוא רק אחד המרכיבים במעגל החיים של האדם, "כי לפעמים אנשים מפריזים מאד במתן משקל כבד לבעיה, ויכולת התמודדותם נפגעת".

אלטרנטיבות: לסייע לעובד לזהות חלופות התנהגותיות. זאת, למשל, על-ידי סימולציות, דיון בדרכים אחרות או נוספות, כתיבת תרחישים שיציעו פתרונות, כדי להגמיש את החשיבה ולאבחן מגוון אפשרויות ונתיבים. "ככל שמעודדים אנשים לייצר חלופות, או לאמץ חלופות שאחרים ייצרו, הם נעשים יותר גמישים, יותר מתאימים את עצמם למצבים, יכולים יותר לחבר בצורה רלוונטית בין גירוי ותגובה. הרבה פעמים אנשים לא יעילים, כי הם מקובעים בהתנהגות, או משתמשים בתגובה לא מותאמת לגירוי".

פרספקטיבה: לראות את הבעיות (הדברים) בפרספקטיבה של זמן. לראות את נקודת הזמן העכשווית, נעה על רצף שיש לו הווה, עבר ועתיד. "להסתכל אחורה וקדימה בו זמנית, ולהבין את ההתרחשות הנוכחית, כמו מריבה עם עמית לעבודה או עם הבוס, כאירוע שכבר קרה, נמשך בפיוס, וכו'.

אמונה: להגביר את אמונת העובד בכוחותיו וביכולותיו במסגרת העבודה. לחזק את יכולתו לזהות, להכיר ולהעריך את משאביו הפנימיים, כלומר העצמתו. "להאמין בעצמך ובפתירות של המצב, משמעותו שאתה גדול יותר והמצב הקשה קטן יותר".

 

קישורים רלבנטים באתר:

יכול לעניין..

פיגור בנושא אבטחת המידע בארגונים בארץ

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 145, 20 בינואר 1999   במרבית הארגונים קיים פיגור של שנת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *