אומץ וערכים אצל מנהלים

הרחבה לכתבת משאבים, גיליון 305, 14 במאי 2002

האומץ הניהולי והמפתח להצלחה בעולם העסקים המודרני. הוא האומץ להסתכל ולנווט בערפל האישיותי והרגשי שלך עצמך, לזהות את סולם הערכים האמיתי שלך,ולבדוק האם על פיו אתה מתנהג – אומר אופיר דודסקו, יועץ אישי למנהלים בכירים ומלווה תהליכי שדרוג ארגוניים ואישיים.

המנהלים צריכים להתעמת לאו דווקא עם הישגים ניהוליים, אלא אם נושאים שמקורם בתחומי המנהיגות והמודעות.

וזאת, בשני כיוונים:

האחד, תהיה מודע להרגשות שלך, למחשבותיך על ההרגשות שלך, ולהתנהגויות שלך הנובעות (או לא נובעות) מהרגשות אלה.

כיוון שני – "אני הוא בעצם מה שאני עושה". כלומר, מדוד איך אתה מתנהל רק מתוך עשייתך בפועל.ויתברר לך, כי לעתים קרובות יש פער בין תפיסת ה'אני' לבין ההתנהגות בפועל.

דודסקו מתבסס על פיתוח שלו הנובעת מתיאורית "חלון ג'והרי", שטמונה בו ההנחה כי "אתה יודע מה שאתה יודע, אתה יודע מה שאתה לא יודע – אבל הרבה פעמים אתה לא יודע מה שאתה לא יודע".

על פי כלי זה, המנהל בודק עצמו על-ידי סקירת תחנות הניהול והמנהיגות שלו עד עתה: למשל, מדריך בצופים, מ"כ בצבא, קצין, פעיל בתא הסטודנטים, מנהל מחלקה וכו'. מכל תחנה הוא בוחר דמות שמהווה בשבילו "אחר משמעותי", ומכל דמות הוא בוחר ובוחן תכונה משמעותית שהשפיעה עליו לאורך חייו (למשל, בצבא התרשם מן ההומניות של מפקדו). סל התכונות והאמונות האלה בונה את תפיסת העולם הערכית של המנהל.

בשלב הבא עליו לתת לעצמו ציון אישי לגבי כל תכונה שבה הוא מאמין. עליו לבדוק מה מידת הקשר בין סולם הערכים שלו, לבין התנהגויותיו בפועל. הוא חושב, למשל, כי הוא מאמין ב"דבקות במשימה", אך בבדיקת התנהגותו נוכח לדעת כי אינו יציב בפעילותו להשגת מטרות. עליו לזהות מה גורם להיווצרות הפערים, ובעצם מהם הגורמים המייצרים את העיכוב בהתפתחותו. בנוסף ציון אישי זה מקבל משוב מחברי קבוצתו.

התנהגותו בפועל נבעה מהאמת ההתנהגותית שלו, ולא ממה שחשב כאמת הערכית שלו. סתירה בין סולם הערכים האמיתי של המנהל לתוצאות מדידת ההתנהגות, מצביעה על מכשלות רגשיות, שמונעות מהמנהל לפרוץ קדימה.

האם אנחנו מסוגלים לנהוג בניגוד לתפיסת העולם שלנו? אנשים יכולים לטעון כי התנהגותם נשענת על ניסיונם. "לפעמים אני חולק את זה", אומר דודסקו "כי לעיתים ניסיון הוא פעמים רבות כמו פנס שתלוי על הגב שמאיר את הדרך שכבר עברנו, ולא את העולם של מחר".

לכן, מוטב למנהל כי ינהג לפי הערכים שבהם הוא מאמין. האדם המערבי המודרני מייצר לעצמו סולם ערכים אישי, שבא מתוכו, והוא מצפה מעצמו, ומצופה ממנו, לא לשקר לעצמו, ולהתנהג בהתאם לסולם זה. הלימה בין סולם הערכים להתנהגות בפועל גם מצמצמת לחץ ושחיקה, שפעמים רבות הם ביטוי לפער בין האמונה לעשייה בפועל.

בדומה מאוד לחינוך להורות "מה אתה מרגיש שנכון לך לעשות" מנהיגות מעצבת זה להיות סוג של הורה מוצלח.

"האומץ הניהולי הגדול ביותר הוא להסתכל בראי, ולהגיד לעצמך, 'הלו מותק, אתה טועה'.

רובנו אמיצים כלפי הכפיפים לנו, אך האומץ האמיתי הוא לקחת אחריות על מה שקורה לך – כלפי עצמך. אנשים לא עושים שינוי עד שהכאב הוא בלתי נסבל. אני מאמן לעשות את השינוי לפני כן, ומתוך הבנה",אומר דודסקו.

 

 קישורים רלבנטים באתר:

מנהיגים ברשת

www.leadersnet.co.il

leaders@leadersnet.co.il

© כל הזכויות שמורות ל"מנהיגים ברשת" מאי 2002. החומר מותר לשימוש אישי בלבד. אין לעשות בחומר שימוש מסחרי/עסקי ו/או להפיצו בכל דרך שהיא (להוציא באמצעות יצירת קישור למאמר ספציפי  ולעמוד הבית במקביל) מבלי לקבל רשות מפורשת בכתב מהנהלת האתר

 

יכול לעניין..

מנהל טוב

מנהל טוב

 מאת: יעל אשד*     www.eshedyael.co.il כולם כבר יודעים,  אנשים לא עוזבים ארגונים , אנשים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *